Az Országos Doktori Tanács Adatkezelési Tájékoztatója
Országos Doktori Tanács Adatkezelési Tájékoztatója elérhető a "Dokumentumok/Nyilvános anyagok" menüpontban vagy közvetlenül
INNEN
.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2024/52. számában
jelent meg a 2024. évi XIII. törvény az oktatási, családügyi, kulturális tárgyú és kapcsolódó törvények módosításáról. A törvény 11. része az Nftv. több pontját módosítja, ezek között vannak a doktori képzés vonatkozásában is fontos változások.
1. Az Nftv. 40. § (6a) bekezdése szerint a felsőoktatási intézmény a kivételes tehetségű jelentkezőt alapképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel - párhuzamosan a mesterképzéssel - felveheti doktori képzésre is. A felsőoktatási intézmény az ilyen felvételi döntés feltételéül előírja, hogy a jelentkező tegyen sikeres felvételi vizsgát, és emellett igazolja, hogy kiemelkedő tanulmányi, tudományos és nyelvi ismeretekkel rendelkezik. A 2024. évi XIII. tv. 47. § szerint ez azzal egészül ki, hogy (6a) bekezdésben foglalt módon a hallgató
az osztatlan mesterképzési szakon
folytatott tanulmányai utolsó két tanévének tanulmányaival párhuzamosan is felvehető doktori képzésre.
2. Az Nftv. 53. § (4) bekezdése szerint A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három tanéven belül a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést kell benyújtania. Ez a határidő különös méltányolást érdemlő esetekben legfeljebb egy tanévvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható. A fokozatszerzési eljárásban a hallgatói jogviszony szünetelése legfeljebb két félév lehet. A 2024. évi XIII. tv. 55. § f) pontja szerint ez azzal egészül ki, hogy
a doktorandusz szülésére tekintettel
és a doktori szabályzatban meghatározottak szerint
legfeljebb hat félév lehet
.
3. A 2024. évi XIII. tv. 53. § (1) pontja szerint a kooperatív doktori képzésben érintett, az Nftv. 108. § 22a pontjában felsorolt területek (matematikai, természettudományi, műszaki, informatikai, agrártudományi, orvos- és egészségtudományi, művészeti) kiegészülnek a
gazdálkodás- és szervezéstudományi
területtel.
4. Az 2024. évi XIII. tv. 53. § (2) pontja szerint az Nftv. 108. §-a kiegészül az
üzleti doktori képzés
definíciójával: az alkalmazott kutatásra és a gyakorlatorientált üzleti oktatásra összpontosító, szakmai tapasztalattal rendelkező hallgatók számára szervezett doktori képzés. Az 2024. évi XIII. tv. 46. § szerint az üzleti doktori képzésben és nemzetközi közös doktori képzésben legalább
száznyolcvan kredit
et kell szerezni, a képzési idő legalább
hat félév
. Az 2024. évi XIII. tv. 55. § szerint a az üzleti doktori képzésben szerezhető fokozat a
Doctor of Business Administration
(rövidítve:
DBA
). A DBA-képzésre történő felvétel feltétele a gazdálkodás és szervezéstudományok területen magyar és angol, vagy kizárólag angol nyelven PhD képzést folytató doktori iskolák mellett működő DBA programokba a mesterképzésben szerzett fokozat birtokában szerzett legalább 5 éves magas szintű üzleti vezetői gyakorlat.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
A 2024. évi állami ösztöndíjas doktori képzésre felvehető hallgatók intézményi keretszámai
(az ODT 2023. december 5-i ülésén elfogadott javaslata, illetve a KIM 2024. május 7-én kelt, VI/421-2/2024/FEKF, valamint 2024. augusztus 2-án kelt, VI/421-7/2024/FEKF határozata)
"Aktuális migrációs kihívások kezelése az elmúlt 10 év tükrében" pályázati felhívás
A Belügyi Tudományos Tanács pályázatot hirdet a ChatGPT és más nagy nyelvi modellek témában.
Pályaműveket az alábbi két témában lehet benyújtani:
1. Új, innovatív megoldások, a migráció kezelésének alternatívái az Európai Unió külső dimenziójában
2. Az illegális migráció elleni fellépés lehetséges rendészeti válaszai
Részletes feltételek a
pályázati felhívásban
. Pályázat benyújtására
2024. október 1
-ig van lehetőség
Belügyi Tudományos Tanács online pályázati felületén
.
A Belügyminisztérium gyakornoki pályázata
A Belügyminisztérium ismét kiírta pályázatát:
tudományos kutatás támogatása gyakornoki rendszer keretében
(határidő:
2024. május 15.
); a felhívás
PLAKÁTJA
.
30 éves az ODT
Az ODT elődje, az Országos Doktori és Habilitációs Tanács 1994. március 30-án tartotta alakuló ülését. A megalakulás hátterét és a kezdeti éveket Bazsa György, az ODHT első elnökének "
Így kezdtük építeni közös értékeinket
" című írásával idézzük fel, amely 10 évvel ezelőtt, a 20 éves születésnap apropóján íródott.
Az Országos Doktori Tanács ajánlásai a doktori témavezetéssel kapcsolatban
Az Országos Doktori Tanács 2023. december 5-i ülésén ajánlást fogadott el a doktori témavezetés alapelveivel kapcsolatban. Az ajánlás szövege
elérhető innen
.
Doktorandusz-ösztöndíj összegének változása, kormányrendelet módosítása
A
Magyar Közlöny 2023/107. számában
megjelent a 331/2023. (VII. 19.) Korm. rendelet az egyes felsőoktatási, köznevelési és innovációs tárgyú kormányrendeletek módosításáról, amelynek 1. fejezete módosítja a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendeletet. A módosítás egy új, (1a) ponttal egészíti ki a kormányrendelet 14. §-át, amely lehetővé teszi, hogy a felsőoktatási intézmény a doktorandusz-ösztöndíj összegét magasabb összegben is meghatározhatja bevételeiből, külső adományokból vagy hozzájárulásokból keletkezett források terhére.
A juttatási és térítési kormányrendelet mai napon hatályos szövege
elérhető innen
.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2023/89. számában
jelent meg a 2023. évi XLI. törvény az innovációs és tudományos eredmények gazdasági hasznosításának elősegítése érdekében szükséges egyes törvények módosításáról. A törvény 8. része az Nftv. több pontját módosítja, ezek között vannak a doktori képzés vonatkozásában is fontos változások.
1. Az Nftv. 17. § (1) bekezdése szerint a teljes idejű képzés félévenként legalább kettőszáz, doktori képzés esetén legalább negyven tanórából vagy ennek megfelelő zárt rendszerű elektronikus távolléti oktatásból áll. A 2023. évi XLI. tv. 29. §-a szerint ez azzal egészül ki, hogy a felsőoktatási intézmény a minimum tanóraszámtól a doktori képzés tekintetében a doktori szabályzatában eltérhet, azzal, hogy szigorúbb követelményt nem határozhat meg.
2. Az Nftv. 40. § (6) bekezdése szerint doktori képzésre az vehető fel, aki a mesterképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel, valamint a doktori iskola szabályzatában meghatározott, a tudományterület műveléséhez szükséges idegen nyelvismerettel rendelkezik. A 2023. évi XLI. tv. 31. § (2) bekezdése szerint ez azzal egészül ki, hogy a felsőoktatási intézmény a (6) bekezdéstől eltérően a kivételes tehetségű jelentkezőt alapképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel - párhuzamosan a mesterképzéssel - felveheti doktori képzésre is. A felsőoktatási intézmény az ilyen felvételi döntés feltételéül előírja, hogy a jelentkező tegyen sikeres felvételi vizsgát, és emellett igazolja, hogy kiemelkedő tanulmányi, tudományos és nyelvi ismeretekkel rendelkezik.
3. Az Nftv. 49. § (8) bekezdése szerint A fogyatékossággal élő hallgató részére biztosítani kell a fogyatékossághoz igazodó felkészítést és vizsgáztatást, továbbá segítséget kell nyújtani részére ahhoz, hogy teljesíteni tudja a hallgatói jogviszonyából eredő kötelezettségeit. Indokolt esetben mentesíteni kell egyes tantárgyak, tantárgyrészek tanulása vagy a beszámolás kötelezettsége alól. Szükség esetén mentesíteni kell az idegen szaknyelvi ismeretek tudásmérése vagy annak egy része, illetve szintje alól. A tudásmérés során biztosítani kell a hosszabb felkészülési időt, az írásbeli beszámolón lehetővé kell tenni a segédeszköz - így különösen írógép, számítógép - alkalmazását, szükség esetén az írásbeli beszámoló szóbeli beszámolóval vagy a szóbeli beszámoló írásbeli beszámolóval történő felváltását. Az e bekezdés alapján nyújtott mentesítés kizárólag a mentesítés alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható és nem vezethet az oklevél által tanúsított szakképzettség megszerzéséhez szükséges alapvető tanulmányi követelmények alóli felmentéshez. A 2023. évi XLI. tv. 35. §-a szerint ez azzal egészül ki, hogy a (8) bekezdés rendelkezéseit a 40. § (6) bekezdése és az 53. § (5) bekezdés b) pontja szerinti idegen nyelvi követelményekre, valamint a doktori képzésre alkalmazni kell.
4. Az Nftv. 114/A. § (4) bekezdése rögzíti a doktori képzésre évente felvehető magyar állami ösztöndíjjal támogatott létszámot, amelyet a 2023. évi XLI. tv. 41. § l) pontja "2000 fő"-ről "
legalább
2000 fő"-re módosítja.
Ugyanebben a közlönyben jelent meg a Kormány 1242/2023. (VI. 21.) Korm. határozata a doktori képzésben részt vevő hallgatók számának növelése érdekében szükséges kiegészítő támogatásról. Egyrészt ha az egyetem felvállalja, hogy a doktoranduszok részére nyugdíjjárulékot fizet (ezzel szolgálati időt szerez a részükre a doktori képzés időtartamára), akkor ennek felét az állami költségvetés átvállalja. Ugyancsak 50 százalékos támogatást kapnak azok a munkáltatók, akik az önköltséges doktorandusz hallgatók térítési díját átvállalják.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Kormányrendelet módosítása
A
Magyar Közlöny 2022/220. számában
megjelent a 617/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet az egyes felsőoktatási tárgyú és kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról, amelynek 4. fejezete módosítja a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendeletet. A módosítás egy új, 6/A. §-sal egészíti ki a kormányrendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben több felsőoktatási intézmény közösen hozzon létre doktori iskolát. A kormányrendelet egy új, 1/A alcímben részletezi a művészeti felsőoktatási intézmények doktori iskoláira vonatkozó szabályokat.
A doktori kormányrendelet mai napon hatályos szövege
elérhető innen
.
A doktori képzés és fokozatszerzés nyelvi követelményeinek változása, az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2022/209. számában
megjelent az egyes felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő törvények módosításáról 2022. évi LIX. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában az alábbiak szerint módosítja az Nftv-t.
1. Nftv. 40. § (6) bekezdés: "Doktori képzésre az vehető fel, aki a mesterképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel, valamint a doktori iskola szabályzatában meghatározott, a tudományterület műveléséhez szükséges idegen nyelvismerettel rendelkezik.
2. Nftv. 53. § (5) bekezdés b) pont: A doktori fokozat megszerzésének feltétele "egy vagy több idegen nyelv a tudományterület műveléséhez szükséges ismeretének a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti igazolása.
3. Nftv. 117/G. § (1) bekezdés:
Az 53. § (4) bekezdésétől eltérően a komplex vizsgát követő négy tanéven belül kell a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést benyújtania annak, aki a komplex vizsgáját 2018. február 1-je és 2021. augusztus 31-e között teljesítette. Ez a határidő különös méltánylást érdemlő esetekben legfeljebb egy évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Új vezetők az Országos Doktori Tanács élén
Az Országos Doktori Tanács 2022. december 2-i ülésén új vezető tisztségviselőket választott a 2023. január 1. - 2025. december 31. közötti hároméves ciklusra. Az ODT elnöke
Dr. Benyó Zoltán
(Semmelweis Egyetem), alelnöke
Dr. Zsengellér József
(Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem). A leköszönő elnök,
Dr. Csernoch László
a továbbiakban tiszteletbeli elnökként vesz részt az elnökség munkájában. A 2023. május 19-i ülésen
Várkonyiné Dr. Kóczy Annamária
(Óbudai Egyetem) alelnöki tisztséget nyert el.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2021/235. számában
megjelent az egyes képzéseket és a foglalkoztatást érintő törvények módosításáról szóló 2021. évi CXLVII. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában az alábbiak szerint módosítja az Nftv-t.
1.
Az Nftv. 53. § a következő (3a) bekezdéssel egészül ki: "
(3a) A doktori képzésbe olyan módon is bekapcsolódhat a hallgató, hogy mesterképzési szakon folytatott tanulmányai utolsó tanévének tanulmányaival párhuzamosan doktori képzés részét képező felkészülésben is részt vesz, feltéve, hogy a hallgató a mesterszakos oklevele megszerzését követően teljesíti a felvétel követelményeit is. A felvételi döntéssel egyidejűleg - a felsőoktatási intézmény doktori szabályzata alapján - a mesterképzésben felvett kreditek elismerésre kerülnek.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Doktori értekezések benyújtásának módosított határideje
A
Magyar Közlöny 2021/97. számában
megjelent a 2021. évi LIII. törvény az Nftv. módosításáról, amely szerint módosult a doktori értekezés benyújtásának határidejéről rendelkező 53. § (4) bekezdés:
"A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három
tan
éven belül a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést kell benyújtania. Ez a határidő különös méltányolást érdemlő esetekben legfeljebb egy
tan
évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható. A fokozatszerzési eljárásban a hallgatói jogviszony szünetelése legfeljebb két félév lehet."
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2020/282. számában
megjelent a a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2020. évi CXLVIII. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában is módosít néhány rendelkezést.
1.
Az Nftv. 53. § (3) bekezdés a következő mondattal egészül ki 2022. január 1-től:
A doktori képzésben komplex vizsga teljesítésével hallgatói jogviszonyt létesíthet az is, aki az általános orvos, állatorvosi, fogorvos vagy gyógyszerész szakon a hallgatói jogviszonyával párhuzamosan egyénileg készült fel a fokozatszerzésre és a komplex vizsga során - a felsőoktatási intézmény doktori szabályzata alapján - a mesterképzésben felvett kreditek elismerésre kerültek.
2.
Az Nf
tv. 108. § 5 pontja 2021. január 1-től módosul:
[félév:]
doktori képzés esetén minden év szeptember 1. napjától január 31. napjáig és február 1. napjától augusztus 31. napjáig tartó oktatásszervezési időszak."
3.
Az Nf
tv. 108. § 40 pontja 2021. január 1-től módosul:
[tanév:]
doktori képzés esetén tizenkét hónapból álló oktatásszervezési időszak."
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Bemutatkozik a Doktoranduszok Országos Szövetségének Fiatal Szakértői rendszere
A Doktoranduszok Országos Szövetsége vallja, hogy a doktori évek alatt megszerzett tudás és tapasztalat érték. Ezt a tudástőkét felhasználva kíván lehetőséget adni a piaci és állami szereplők megbízásainak teljesítésére.
A megbízások támogatják a döntéshozók stratégiaalkotását, a szakértő pedig bővítheti szakmai tapasztalatait és az eredményeit akár fel is használhatja előmenetele során.
A Fiatal Szakértői Rendszer segít megtalálni a doktorandusz, doktorjelölt vagy fiatal kutató szakterületének megfelelő lehetőségeket!
Bővebb információ elérhető a
www.hunexpert.hu
weboldalon, vagy a
Hunexpert Kft. kiadványában
.
Javaslat minőségcélok és indikátorok megfogalmazására
Az Országos Doktori Tanács 2019. november 22-i ülésén - kapcsolódva a MAB új akkreditációs elvárásaihoz - Csernoch László elnök javaslatot tett az intézményi doktori tanács elnököknek minőségcélok és indikátorok megfogalmazására. Az elnök által előterjesztett és a testület által támogatott javaslatok a következők:
Minőségcél_1:
Hallgató elégedettségi vizsgálatok kitöltési arányának növelése a doktorandusz hallgatók körében (mérőszám: kitöltési arány %-ban; célérték: 80%).
Minőségcél_2
: A doktori iskola valamennyi képzési nyelvén a szabályozó és tájékoztató dokumentumok elérhetősége arányának növelése a doktori iskola honlapján (mérőszám: a hozzáférhető dokumentumok aránya %-ban; célérték: 100%
Indikátor_1:
Adott tanévben határidőre fokozatot szerzett nappali tagozatos PhD hallgatók száma a doktori iskolában (fő)
Indikátor_2:
Nappali képzésben lévő azon hallgatók száma, akiknél a PhD dolgozat benyújtásának határideje az adott tanévben lejárt (fő)
További minőségcélokat és indikátorokat természetesen a doktori tanácsok és a doktori iskolák is megfogalmazhatnak.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2018/194. számában
megjelent a a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2018. évi XC törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában is módosít néhány rendelkezést.
1.
Az Nftv. 49. §-a a következő (7a) bekezdéssel egészül ki: (7a) A (7) bekezdés rendelkezéseiből a doktori képzésben nem kell alkalmazni
a képzés kreditértéke legalább harmadának az adott intézmény adott doktori képzésén történő megszerzésére vonatkozó előírást
. (Tehát a doktori képzésben a korábbi tanulmányok vagy az előzetesen megszerzett tudás alapján elismert kreditek mennyisége elérheti az előírt kreditmennyiségnek - a 240 kreditnek - akár 100 %-át is. Ezt a rendelkezést a folyamatban lévő doktori képzésben hallgatói jogviszonnyal rendelkezőkre is alkalmazni kell.)
2.
Az Nftv. 59. § (1) bekezdés
d)
pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Megszűnik a hallgatói jogviszony:]
d)
azon félév utolsó napján, amelyben a hallgató a végbizonyítványt (abszolutóriumot) megszerezte, (Azaz ha a hallgató a félév során bármikor megszerzi az abszolutóriumot, hallgatói jogviszonya - és ezzel az ösztöndíj jogosultsága - megmarad a félév végéig.)
3.
Az Nftv. 114/A. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
(4) A doktori képzésre felvehető magyar állami ösztöndíjjal támogatott létszám 2000 fő. (Ez a rendelkezés 2019. szeptember 1-én lép hatályba, tehát a már elfogadott keretszám javaslatot ki kell egészíteni további 700 hely elosztásával.)
4.
Az Nftv. 114/D. § (1) bekezdés f) pontja szerint a tankönyv- és jegyzettámogatás, valamint a sport- és kulturális tevékenység normatívája 2019. február 1-től 14.566 Ft-ra emelkedik. (A doktoranduszok állami ösztöndíjának kifizetésekor ezen összeg 56 %-ának 1/12-ével - azaz 680 Ft-tal - kell növelni a doktorandusz normatíva 140 ezer, illetve 180 ezer forintos összegét, így a 2019. február 1-től kifizetendő ösztöndíjak 140.680 Ft, illetve 180.680 Ft összegekre változnak.)
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
A doktori képzés új rendszere
Az Országgyűlés 2015. december 1-i ülésnapján fogadta el az oktatás szabályozására vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló 2015. évi CCVI. törvényt, amely megjelent a
Magyar Közlöny 2015. évi 195. számában
a 26097. oldalon. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításával a doktori képzés rendszere 2016. szeptember 1-től átalakul. A legfontosabb változások a következők. A doktori képzésben legalább 240 kreditet kell szerezni, a képzési idő nyolc félév. A doktori képzés két szakaszból áll: az első négy félév a "képzési és kutatási", a második a "kutatási és disszertációs" szakasz. A negyedik félév végén, a képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri és értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt. A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három éven belül be kell nyújtania doktori értekezését. A doktorandusz ösztöndíj havi összege a képzési és kutatási szakaszban 140.000 Ft, a kutatási és disszertációs szakaszban 180.000 Ft. Sikeres védés esetén a doktorandusz egyszeri 400.000 Ft támogatásban részesül. Az új szabályokat először a 2016/2017. tanév első félévében doktori képzésben hallgatói jogviszonyt létesítő hallgatókra kell alkalmazni.