Az Országos Doktori Tanács Adatkezelési Tájékoztatója
Országos Doktori Tanács Adatkezelési Tájékoztatója elérhető a "Dokumentumok/Nyilvános anyagok" menüpontban vagy közvetlenül
INNEN
.
Tavaszi Szél Konferencia 2023
A Doktoranduszok Országos Szövetsége 2023. május 5-7. között a Miskolci Egyetemen rendezi meg a Tavaszi Szél elnevezésű multidiszciplináris, tudományos konferenciáját. A jelentkezés és az absztraktok leadási határideje 2023. március 12. Részletes
konferenciafelhívás
/ detailed
call for conference
A doktori kormányrendelet módosítása
A
Magyar Közlöny 2022/220. számában
megjelent a 617/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet az egyes felsőoktatási tárgyú és kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról, amelynek 4. fejezete módosítja a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendeletet. A módosítás egy új, 6/A. §-sal egészíti ki a kormányrendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben több felsőoktatási intézmény közösen hozzon létre doktori iskolát. A kormányrendelet egy új, 1/A alcímben részletezi a művészeti felsőoktatási intézmények doktori iskoláira vonatkozó szabályokat.
A doktori kormányrendelet mai napon hatályos szövege
elérhető innen
.
A doktori képzés és fokozatszerzés nyelvi követelményeinek változása, az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2022/209. számában
megjelent az egyes felsőoktatással, szakképzéssel és felnőttképzéssel összefüggő törvények módosításáról 2022. évi LIX. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában az alábbiak szerint módosítja az Nftv-t.
1. Nftv. 40. § (6) bekezdés: "Doktori képzésre az vehető fel, aki a mesterképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel, valamint a doktori iskola szabályzatában meghatározott, a tudományterület műveléséhez szükséges idegen nyelvismerettel rendelkezik.
2. Nftv. 53. § (5) bekezdés b) pont: A doktori fokozat megszerzésének feltétele "egy vagy több idegen nyelv a tudományterület műveléséhez szükséges ismeretének a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti igazolása.
3. Nftv. 117/G. § (1) bekezdés:
Az 53. § (4) bekezdésétől eltérően a komplex vizsgát követő négy tanéven belül kell a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést benyújtania annak, aki a komplex vizsgáját 2018. február 1-je és 2021. augusztus 31-e között teljesítette. Ez a határidő különös méltánylást érdemlő esetekben legfeljebb egy évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Új vezetők az Országos Doktori Tanács élén
Az Országos Doktori Tanács 2022. december 2-i ülésén új vezető tisztségviselőket választott a 2023. január 1. - 2025. december 31. közötti hároméves ciklusra. Az ODT elnöke
Dr. Benyó Zoltán
(Semmelweis Egyetem), alelnöke
Dr. Zsengellér József
(Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem). A leköszönő elnök,
Dr. Csernoch László
a továbbiakban tiszteletbeli elnökként vesz részt az elnökség munkájában.
A 2023. évi államilag támogatott doktori képzésre felvehető keretszám intézmények közötti felosztása
(az ODT 2022. december 2-án elfogadott javaslata)
A határon túli magyar hallgatók számára felhasználható államilag finanszírozott helyek száma: összesen további 30 fő.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2021/235. számában
megjelent az egyes képzéseket és a foglalkoztatást érintő törvények módosításáról szóló 2021. évi CXLVII. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában az alábbiak szerint módosítja az Nftv-t.
1.
Az Nftv. 53. § a következő (3a) bekezdéssel egészül ki: "
(3a) A doktori képzésbe olyan módon is bekapcsolódhat a hallgató, hogy mesterképzési szakon folytatott tanulmányai utolsó tanévének tanulmányaival párhuzamosan doktori képzés részét képező felkészülésben is részt vesz, feltéve, hogy a hallgató a mesterszakos oklevele megszerzését követően teljesíti a felvétel követelményeit is. A felvételi döntéssel egyidejűleg - a felsőoktatási intézmény doktori szabályzata alapján - a mesterképzésben felvett kreditek elismerésre kerülnek.
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Doktori értekezések benyújtásának módosított határideje
A
Magyar Közlöny 2021/97. számában
megjelent a 2021. évi LIII. törvény az Nftv. módosításáról, amely szerint módosult a doktori értekezés benyújtásának határidejéről rendelkező 53. § (4) bekezdés:
"A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három
tan
éven belül a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést kell benyújtania. Ez a határidő különös méltányolást érdemlő esetekben legfeljebb egy
tan
évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható. A fokozatszerzési eljárásban a hallgatói jogviszony szünetelése legfeljebb két félév lehet."
Az Nftv. hatályos szövege elérhető közvetlenül
INNEN
.
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2020/282. számában
megjelent a a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2020. évi CXLVIII. törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában is módosít néhány rendelkezést.
1.
Az Nftv. 53. § (3) bekezdés a következő mondattal egészül ki 2022. január 1-től:
A doktori képzésben komplex vizsga teljesítésével hallgatói jogviszonyt létesíthet az is, aki az általános orvos, állatorvosi, fogorvos vagy gyógyszerész szakon a hallgatói jogviszonyával párhuzamosan egyénileg készült fel a fokozatszerzésre és a komplex vizsga során - a felsőoktatási intézmény doktori szabályzata alapján - a mesterképzésben felvett kreditek elismerésre kerültek.
2.
Az Nf
tv. 108. § 5 pontja 2021. január 1-től módosul:
[félév:]
doktori képzés esetén minden év szeptember 1. napjától január 31. napjáig és február 1. napjától augusztus 31. napjáig tartó oktatásszervezési időszak."
3.
Az Nf
tv. 108. § 40 pontja 2021. január 1-től módosul:
[tanév:]
doktori képzés esetén tizenkét hónapból álló oktatásszervezési időszak."
Bemutatkozik a Doktoranduszok Országos Szövetségének Fiatal Szakértői rendszere
A Doktoranduszok Országos Szövetsége vallja, hogy a doktori évek alatt megszerzett tudás és tapasztalat érték. Ezt a tudástőkét felhasználva kíván lehetőséget adni a piaci és állami szereplők megbízásainak teljesítésére.
A megbízások támogatják a döntéshozók stratégiaalkotását, a szakértő pedig bővítheti szakmai tapasztalatait és az eredményeit akár fel is használhatja előmenetele során.
A Fiatal Szakértői Rendszer segít megtalálni a doktorandusz, doktorjelölt vagy fiatal kutató szakterületének megfelelő lehetőségeket!
Bővebb információ elérhető a
www.hunexpert.hu
weboldalon, vagy a
Hunexpert Kft. kiadványában
.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének javaslata a nyelvi követelmények racionalizálására
A Doktoranduszok Országos Szövetsége a következő javaslatot teszi a felsőoktatási intézmények számára a nyelvi követelmények racionalizálására:
DOSZ javaslat
.
Javaslat minőségcélok és indikátorok megfogalmazására
Az Országos Doktori Tanács 2019. november 22-i ülésén - kapcsolódva a MAB új akkreditációs elvárásaihoz - Csernoch László elnök javaslatot tett az intézményi doktori tanács elnököknek minőségcélok és indikátorok megfogalmazására. Az elnök által előterjesztett és a testület által támogatott javaslatok a következők:
Minőségcél_1:
Hallgató elégedettségi vizsgálatok kitöltési arányának növelése a doktorandusz hallgatók körében (mérőszám: kitöltési arány %-ban; célérték: 80%).
Minőségcél_2
: A doktori iskola valamennyi képzési nyelvén a szabályozó és tájékoztató dokumentumok elérhetősége arányának növelése a doktori iskola honlapján (mérőszám: a hozzáférhető dokumentumok aránya %-ban; célérték: 100%
Indikátor_1:
Adott tanévben határidőre fokozatot szerzett nappali tagozatos PhD hallgatók száma a doktori iskolában (fő)
Indikátor_2:
Nappali képzésben lévő azon hallgatók száma, akiknél a PhD dolgozat benyújtásának határideje az adott tanévben lejárt (fő)
További minőségcélokat és indikátorokat természetesen a doktori tanácsok és a doktori iskolák is megfogalmazhatnak.
Kormányrendeletek módosítása
A
Magyar Közlöny 2019/133. számában
megjelent a 191/2019. (VII. 30.) Korm. rendelet a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról, amelynek 5. fejezete módosítja a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendeletet. A változás a doktori fokozatszerzés nyelvi követelményeire vonatkozó előírásokat módosítja 2020. január 1-i hatállyal (ld. 13.§ (3) bekezdés). A doktori kormányrendelet hatályos szövege
elérhető innen
.
Ugyanez a kormányrendelet 2019. augusztus 1-i hatállyal módosította a 87/2015- (IV.9.) Korm. rendelet 62. § (11) bekezdését is, amely a doktori képzés tekintetében rendelkezik a fogyatékossággal élők nyelvvizsga mentesítési szabályairól. A korábbi szabályozás a doktori képzésre jelentkezők, a doktoranduszok és a doktorjelöltek esetében is kizárta a mentesítést. Az új, hatályos szöveg a következő:
"(11) A nyelvvizsga szintje alóli mentesítés a doktori képzés tekintetében nem illeti meg a doktori képzésre jelentkező hallgatót, a doktorandusz hallgatót és a doktorjelöltet. A nyelvvizsga egy része alóli mentesség azonban a szakértői véleményben megállapított fogyatékosság típusától függően illeti meg a doktori képzésre jelentkező hallgatót, a doktorandusz hallgatót és a doktorjelöltet."
Az Nftv. módosítása
A
Magyar Közlöny 2018/194. számában
megjelent a a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2018. évi XC törvény, amely a doktori képzés vonatkozásában is módosít néhány rendelkezést.
1.
Az Nftv. 49. §-a a következő (7a) bekezdéssel egészül ki:
(7a) A (7) bekezdés rendelkezéseiből a doktori képzésben nem kell alkalmazni
a képzés kreditértéke legalább harmadának az adott intézmény adott doktori képzésén történő megszerzésére vonatkozó előírást
. (Tehát a doktori képzésben a korábbi tanulmányok vagy az előzetesen megszerzett tudás alapján elismert kreditek mennyisége elérheti az előírt kreditmennyiségnek - a 240 kreditnek - akár 100 %-át is. Ezt a rendelkezést a folyamatban lévő doktori képzésben hallgatói jogviszonnyal rendelkezőkre is alkalmazni kell.)
2.
Az Nftv. 59. § (1) bekezdés
d)
pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Megszűnik a hallgatói jogviszony:]
d)
azon félév utolsó napján, amelyben a hallgató a végbizonyítványt (abszolutóriumot) megszerezte, (Azaz ha a hallgató a félév során bármikor megszerzi az abszolutóriumot, hallgatói jogviszonya - és ezzel az ösztöndíj jogosultsága - megmarad a félév végéig.)
3.
Az Nftv. 114/A. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
(4) A doktori képzésre felvehető magyar állami ösztöndíjjal támogatott létszám 2000 fő. (Ez a rendelkezés 2019. szeptember 1-én lép hatályba, tehát a már elfogadott keretszám javaslatot ki kell egészíteni további 700 hely elosztásával.)
4.
Az Nftv. 114/D. § (1) bekezdés f) pontja szerint a tankönyv- és jegyzettámogatás, valamint a sport- és kulturális tevékenység normatívája 2019. február 1-től 14.566 Ft-ra emelkedik. (A doktoranduszok állami ösztöndíjának kifizetésekor ezen összeg 56 %-ának 1/12-ével - azaz 680 Ft-tal - kell növelni a doktorandusz normatíva 140 ezer, illetve 180 ezer forintos összegét, így a 2019. február 1-től kifizetendő ösztöndíjak 140.680 Ft, illetve 180.680 Ft összegekre változnak.)
A doktori kormányrendelet módosítása
A
Magyar Közlöny 2017/212. számában
megjelent a 407/2017. (XII. 15.) Korm. rendelet a felsőoktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról, amelynek 8. fejezete módosítja a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendeletet. A változás lényege, hogy a módosítás hatálybalépését követően indult és a megismételt eljárásokban a több tudományágban működő doktori iskolában legalább kilenc törzstagnak, tudományáganként legalább három törzstagnak kell lennie, akik többsége egyetemi tanár és kutatási tevékenységüket az adott tudományágban fejtik ki. Az eddigiektől eltérően ugyanez vonatkozik a két tudományágban működő iskolákra is, tehát megszűnt a korábbi, 11 törzstagot előíró rendelkezés.
A doktori kormányrendelet mai napon hatályos szövege
elérhető innen
.
Az Országos Doktori Tanács alapító okirata és ügyrendje
Az EMMI minisztere 2016. december 22-én kiadmányozta az Országos Doktori Tanács
alapító okiratát
és jóváhagyta a szervezet
ügyrendjét
.
Az Nftv. és a doktori kormányrendelet módosítása
Az egyéni felkészülés szabályozására vonatkozóan módosult az Nftv. 53. § (3) bekezdése és a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet 12. §-a:
Nftv. 53. § (3)
A doktori képzésbe bekapcsolódhat az is, aki a fokozatszerzésre egyénileg készült fel, feltéve, hogy teljesítette a felvétel és a doktori képzés követelményeit. A hallgatói jogviszony ebben az esetben
a komplex vizsga teljesítésével
jön létre.
387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet 12. §
Egyéni felkészülők esetén
a) a doktori fokozatszerzési eljárás kérelem alapján,
a komplex vizsga teljesítésével kezdődik
;
b) a doktori iskola működési szabályzatában kell meghatározni a komplex vizsgára történő jelentkezés elfogadásának, illetve a felvételnek a feltételeit;
c) a komplex vizsga sikeres teljesítése esetén a felsőoktatási intézmény elismeri a komplex vizsgára bocsátás feltételéül meghatározott minimum krediteket, azzal, hogy kérelemre az előzetesen megszerzett ismeretek, kompetenciák alapján további krediteket is el lehet ismerni.
A doktori kormányrendelet mai napon hatályos szövege
elérhető innen
.
A komplex vizsga általános elvei és szabályai
Az Országos Doktori Tanács 2016. február 12-i ülésén elfogadta, 2016. április 15-i ülésén pontosította a komplex vizsga általános elveit és szabályait. A 266/2016. (VIII.31.) Korm. rendelet módosította a doktori kormányrendeletet, meghatározásra kerültek a komplex vizsga általános szabályai. Az így kialakult, végleges szabályrendszer
innen letölthető
.
A doktori képzés új rendszere
Az Országgyűlés 2015. december 1-i ülésnapján fogadta el az oktatás szabályozására vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló 2015. évi CCVI. törvényt, amely megjelent a
Magyar Közlöny 2015. évi 195. számában
a 26097. oldalon. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításával a doktori képzés rendszere 2016. szeptember 1-től átalakul. A legfontosabb változások a következők. A doktori képzésben legalább 240 kreditet kell szerezni, a képzési idő nyolc félév. A doktori képzés két szakaszból áll: az első négy félév a "képzési és kutatási", a második a "kutatási és disszertációs" szakasz. A negyedik félév végén, a képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri és értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt. A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három éven belül be kell nyújtania doktori értekezését. A doktorandusz ösztöndíj havi összege a képzési és kutatási szakaszban 140.000 Ft, a kutatási és disszertációs szakaszban 180.000 Ft. Sikeres védés esetén a doktorandusz egyszeri 400.000 Ft támogatásban részesül. Az új szabályokat először a 2016/2017. tanév első félévében doktori képzésben hallgatói jogviszonyt létesítő hallgatókra kell alkalmazni.
Minőségbiztosítás
Az ODT javaslata a Minőségbiztosításra.
(doktori képzés és fokozatszerzés)