Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bóna Krisztián
Ellátási-elosztási hálózatok stratégiai tervezésének korszerű módszerei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
közlekedés- és járműtudományok
Kandó Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Bóna Krisztián
helyszín (magyar oldal): Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem KJK
helyszín rövidítés: KJK


A kutatási téma leírása:

Az elmúlt években az ellátási-elosztási hálózatok kialakításával kapcsolatos döntési problémák a vállalati logisztikai rendszerekben kulcsfontosságú stratégiai tényezővé nőtték ki magukat. Napjaink szakcikkei az összefonódó komplex ellátási hálózatok versenyéről szólnak, amelyben kulcsfontosságú versenyképességi tényező az optimális hálózati kialakítás, mivel ez nagymértékben meghatározza az összesített logisztikai költséget, illetve ezáltal a végtermékek árát. A hálózat kiszolgálására alkalmazott áruszállítási rendszerekben keletkező, valamint a csomópontokon elhelyezkedő raktárakban való tárolási, készletezési folyamatok költségeinek stratégiai modellezése a döntési problémák támogatásában nagyon összetett feladat. A rendelkezésre álló modellek túlnyomó többsége sajnos vagy csak az egyik, vagy csak a másik szempontot kezeli, mivel a logisztikai teljesítmények és költségek alapján történő együttes optimalizáció a modellezés mélységétől függően rendkívül számításigényes feladat.

a) Előzmények:

Számos, többek között a Tanszéken is fejlesztett mesterséges intelligenciával támogatott probléma specifikus eljárás, illetve algoritmus született már teszt jelleggel a fenti döntési problémák támogatására, de a modellezés során több nyitott kérdés is maradt:
• Hogyan lehet ilyen stratégiai problémák esetében megtalálni az optimális modellezési mélységet?
• Milyen további módszerek lehetnek hatékonyak a hálózat logisztikai szempontú modellezésben, illetve az optimum megkeresésében?
• Hogyan csökkenthető költséghatékony módon a sokszor több napot is felemésztő számítási időigény?

b) A kutatás célja:

A fentebb megfogalmazott kérdések megválaszolása. Modellalkotás, mintarendszerek kialakítása és tesztelése, lehetőség szerint valós problémák esetében.

c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:

A jelenlegi helyzet feltárása, elemzése, hazai és nemzetközi irodalomkutatás (0,5 év).
Újszerű modellezési és optimalizálási megközelítések a hálózatoptimalizálás területén (0,5 év)
Más tudományterületeken, pl. a biológiai hálózatok kutatási területén elért hazai és nemzetközi eredmények adaptálási lehetőségei logisztikai hálózati problémákra (0,5 év).
Számítási időigény csökkentési lehetőségeinek vizsgálata technikai, technológiai, illetve algoritmikai szempontból (0,5 év).
Mintarendszer kialakítása, szimulációs modellek készítése, illetve tesztelése (0,5 év).
Eredmények publikálása, az értekezés megírása. (0,5 év)

d) A szükséges berendezések:

A szükséges berendezések, HW és SW elemek egy része a Tanszéken, további elemek pedig a Tanszékkel együttműködő partnereinknél rendelkezésre állnak, illetve beszerzésükre pályázati úton a jövőben remélhetőleg lehetőség fog nyílni.

e) Várható tudományos eredmények:

Korszerű ellátási-elosztási hálózat modellezési koncepciók és eljárások, mintarendszer kifejlesztése, annak tesztelhető szimulációs modellje.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
algoritmus fejlesztési és kódolási kompetenciák, ellátási hálózatok
elemzése során szerzett tapasztalat, esetleg annak működtetésében való közreműködés

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-10-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )