Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kózelné Székely Edit
Szuperkritikus antiszolvens kristályosítás enantiomerek előállítására

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
kémiai tudományok
Oláh György Doktori Iskola (Kémia és Vegyészmérnöki tudományok)

témavezető: Kózelné Székely Edit
helyszín (magyar oldal): BME Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszék
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

A racém elegyből többnyire valamilyen enantiomer tisztaságú termékeket eredményeznek, amely azonban nem elegendő a potenciális közvetlen felhasználáshoz, sem akkor, ha a terméket királis reagensként, sem akkor, ha gyógyszer hatóanyagként kívánjuk felhasználni. A 99,5%-nál nagyobb enantiomer tisztaság elérése az enantiomer keverék továbbtisztításával érhető el. A továbbtisztításban a szén-dioxid felhasználása különösen előnyös, mert ekkor a termék szerves oldószertartalma (oldószernyomok mennyisége) az eljárás alapvető tulajdonságaiból következően lényegesen kisebb, mint egyéb eljárások esetében. Figyelembe véve a hagyományos oldószeres vagy kromatográfiás eljárások esetén az oldószer elpárologtatás, regenerálás energiaigényét is, a szuperkritikus eljárások energetikai szempontból is gazdaságosabbak lehetnek.
Az szuperkritikus szén-dioxid antiszolvenssel végzett diasztereomer só képzés lehetőséget teremthet gyors, nagy diasztereomer tisztaság eredményező eljárások kidolgozására. A doktoráns feladata több mintapéldán a szerves oldószer minőségének, mennyiségének, a nyomásnak és a hőmérsékletnek az optimalizálása az elérhető enantiomer tisztaság illetve reszolválhatóság maximalizálására. Vizsgálja továbbá, hogy a kristályosodás paraméterfüggése leírható-e az egyedi só oldhatóságok szuperpozíciójaként, illetve a képződő diasztereomer só összetételt összeveti az egyéb módszerekkel (pl. atmoszférikus, in situ sóképzés szuperkritikus szén-dioxidban, kristályosított diasztereomer sókéval). Az összehasonlításokhoz szükséges reszolválások kidolgozásában és optimalizálásban részt vesz.
A megfelelő mennyiségű enantiomer keverék előállításához szükséges az 1. és 2. pontokban kidolgozott és optimalizált reszolválások méretnövelése kb 10-szeres léptékre.
A reszolválás optimalizált eljárás ismételt alkalmazásával végzi el a diasztereomer sók preparálása után, de megbontása nélkül, ami megfelel a jól ismert diasztereomer só átkristályosítási technikának. Ha a diasztereomer átkristályosítása nem eléggé hatékony, új királis reagens alkalmazásánál gazdaságosabb és gyakran hatékonyabb megoldási lehetőséget jelent akirális reagensek alkalmazása (pl. erős savval vagy bázissal történő sóképzés). Ehhez hasonló továbbtisztítás az irodalomban szuperkritikus antiszolvens módszerrel még nem ismert, előzetes eredmények sem állnak rendelkezésünkre, ezért a megvalósítás jelentős szakmai kihívást jelent.
A munkához rendelkezésre állnak a szuperkritikus extraktorok és a Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszéken (KKFT), és a minták vizsgálatához szükséges eszközök a KKFT és a Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszéken.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-05-26


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )