Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kiss István
Távvezetéksodronyok termikus terhelhetőségi modelljének fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kiss István
helyszín (magyar oldal): Villamos Energetika Tanszék
helyszín rövidítés: VET


A kutatási téma leírása:

A napjaink villamosenergia rendszereiben használt eszközök, berendezések terhelhetőségét hagyományos módon statikus értékkel jellemzik. Ez a gyakorlat nem teszi lehetővé annak figyelembe vételét, hogy a valóságban a terhelhetőség különböző fizikai paraméterek függvénye. Az előbbi 0gyakorlattal ellentétben az eszközök terhelhetőségének dinamikus úton történő számítása lehetővé teszi, hogy az amúgy a rendszerben megtalálható jelentős mértékű tartalékok a terhelhetőség szempontjából kiaknázhatók legyenek. A távvezeték sodronyainak termikus terhelhetőségét a legegyszerűbb módon, a sodronyokon átfolyó legnagyobb megengedett áram kifejezésével lehet jellemezni. A termikus terhelhetőség, és így a sodronyok legnagyobb áramterhelhetősége is a sodrony fizikai-termikus tulajdonságaitól függ. A legegyszerűbb dinamikus terhelhetőségi modell szerint a sodronyok termikus viselkedését befolyásoló paraméterek értékeit valós időben kell monitorozni, a mindenkori terhelhetőségi értékeket pedig ezen információk alapján kell meghatározni. A távvezeték sodronyainak optimális kihasználása érdekében célszerű a dinamikus terhelhetőségi modell alkalmazása, illetve annak folyamatos fejlesztése.

Feladatok:
• Az aktuális terhelhetőségi számítások ismerete, azok vizsgálata és továbbfejlesztése. Új elméleti modell kidolgozása a termikus tulajdonságok meghatározásához és a terhelhetőség dinamikus számítására.
• Különböző sodronytípusok dinamikus terhelhetőségének vizsgálata. Sodronyok fizikai paramétereinek hatása a dinamikus terhelhetőségre.
• A villamosenergia hálózaton használt berendezéseket érő hatások vizsgálata dinamikus terhelhetőségre.
• Sodronyok és berendezések várható élettartamára gyakorolt hatások vizsgálata dinamikus terhelhetőség alkalmazása esetén.
• A terhelhetőség előrejelzési lehetőségeinek vizsgálata és szimulációja.
• Soft-computing eszközök (fuzzy logic, neurális hálók, genetikus algoritmusok, stb.) használhatóságának vizsgálata és implementálása a terhelhetőség számításába.
• A modell szimulációja és tesztelése. Eljárás készítése gazdaságossági számítások elvégzéséhez.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )