Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bilicz Sándor
Lorentz-erőn alapuló roncsolásmentes anyagvizsgálat elektromágneses modellezése és szimulációja

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Bilicz Sándor
helyszín (magyar oldal): Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék
helyszín rövidítés: SZHVT


A kutatási téma leírása:

Nem ferromágneses, vezető anyagból készült alkatrészek belső szerkezetének roncsolásmentes vizsgálatára gyakran örvényáramú elektromágneses eljárásokat használnak az iparban. E módszerek lényege, hogy a külső forrás által a mintadarabban keltett örvényáramok térbeli eloszlása függ az anyag vezetőképességének eloszlásától, amelynek megváltozása anyaghibára utalhat. A belső árameloszlást az általa keltett mágneses mező mért értékei alapján igyekeznek rekonstruálni.
Az örvényáramú anyagvizsgálat egyik új módszerénél az örvényáramokat a mintadarab és egy permanens mágnes relatív mozgása kelti az indukciótörvény értelmében, az örvényáramok eloszlásáról pedig a mágnesre ható Lorentz-erő mérésével kapunk képet.
Mind a vizsgálati eljárás optimalizálása, mind a kapcsolódó inverz feladat megoldása (az anyaghiba rekonstrukciója) a jelenség pontos matematikai modellezését és hatékony numerikus szimulációját igényli. Jelenleg többnyire csak általános célú kereskedelmi térszámító szoftvereket használnak erre a célra, azonban vélhetően léteznek ezeknél jobb, speciális módszerek.
A kutatásnak olyan kérdésekre kell választ adnia, amelyek nem voltak lényegesek a korábbi eljárások modellezésénél és szimulációjánál. Ilyen például, hogy hogyan célszerű mozgó koordináta-rendszerben megfogalmazni a Maxwell-egyenleteket, ill. milyen alakot öltenek ekkor a térjellemzőkre vagy potenciálokra vonatkozó folytonossági és peremfeltételek. Vizsgálat tárgya továbbá, hogy milyen elhanyagolásokkal élhetünk a modellezés során, ill. ezek mekkora közelítési hibát okoznak. Természetesen kidolgozandó mindezek jó numerikus stabilitású megoldása pl. a végeselem-módszerrel vagy az integrálegyenletek módszerével. A szimulációkat mérési eredményekkel kell összevetni, erre lehetőség van külföldi partnerünknél.
A témához kapcsolódó tanszéki együttműködés: Ilmenaui Műszaki Egyetem

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )