Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csiszár Csaba
A mobilitási igények, a helyváltoztatási minőség és a hatékonyság összefüggései alapján az utazói és az üzemeltetői döntések befolyásolása integrált telematikai szolgálta

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
közlekedéstudományok
Kandó Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Csiszár Csaba
helyszín (magyar oldal): Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék
helyszín rövidítés: KJK


A kutatási téma leírása:

a) Előzmények:
Az infokommunikációs technológia fejlődése támogatja az újszerű közösségi utazási módok elterjedését, amelyeknél a kulcskérdés az igények és a kapacitások dinamikus összerendezése az utazói elvárt minőség figyelembevételével, költséghatékony módon. A hagyományos közforgalmú közlekedési módoknál alkalmazott és jól bevált elemzési, értékelési, előrebecslési, tervezési módszerek átültetése az újszerű közlekedési módokra nem történt meg, így ez a terület (kiterjesztve a teljes helyváltoztatási láncokra) jelentős kutatási potenciált jelent. A téma kutatása több éve folyik a Tanszéken, az eddig elért eredmények alapján a kutatás újabb irányokban bővíthető, a gyakorlati alkalmazások hatásai értékelhetők.

b) A kutatás célja:
Rendszer- és folyamatszemléletű megközelítésben a közép- és hosszútávú mobilitási döntéseket támogató alkalmazás kidolgozása. A döntések „hasznosságának” kifejezése közgazdasági értelemben, annak kimutatása mind a használó, mind az üzemeltető részéről. Mivel egy-egy döntés esetében számos tényező figyelembe veendő, így valamennyi helyváltoztatási mód esetében szükséges feltárni az igények, a minőség és a hatékonyság összefüggéseit. A kutatás szempontjából lényeges a több részterületre kiterjedő megközelítés. Ehhez a tanszéki profilelemek a közlekedésszervezés, az informatika és a gazdaságtan megfelelő alapot adnak.

c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
1. év • a helyváltoztatási módok több szempontú (pl. minőségi, hatékonysági) értékelése
• a historikus és valós idejű információk hasznosságának vizsgálata
2. év • adatforrások feltárása, az adatbányászat jelentősége és alkalmazási korlátai
• elemző és értékelő módszerek kidolgozása, továbbfejlesztése, adaptálása; a helyváltoztatási módok összehasonlítása a személyes jellemzők és preferenciák alapján
• a működtetésből (pl. igénybefolyásolás) származó hatások azonosítása
3. év • a módszerek/modellek finomítása, a további alkalmazási/fejlesztési lehetőségek felmérése
• az elméleti és a gyakorlati ismeretek, tapasztalatok szintetizálása, értekezés elkészítése

d) A szükséges berendezések:
A tanszéki számítógépes labor és valamennyi szoftver rendelkezésre áll kutatási célokra.


e) Várható tudományos eredmények:
Az egyéni és közösségi optimalizációs szempontokat is figyelembe vevő információkezelés továbbfejlesztése; elméleti és gyakorlati ismeretekkel való bővítése.

két cikk referált nemzetközi SCI index-szel rendelkező folyóiratban
három nemzetközi konferencia kiadványban megjelenő közlemény

f) Irodalom: adatbányászat, adatbázis-kezelés, döntéstámogatás, közgazdasági elemzések, ITS rendszerek, utazói viselkedés vizsgálat, mesterséges intelligencia, stb. témakörben készült tudományos publikációk

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): német vagy francia
további elvárások: 
Jó informatikai alaptudás, a személyközlekedési rendszerek részletes ismerete, a kutatás és a publikációkészítés alapvető módszereinek ismerete, TDK/OTDK tevékenység.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )