Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Weidinger Tamás
A felszíni energiamérleg komponensek becslése és alkalmazása szél-és napenergia termelési becslésekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
környezettudományok
Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Weidinger Tamás
helyszín (magyar oldal): TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet
helyszín rövidítés: FFI


A kutatási téma leírása:

A felszínközeli légrétegben lejátszódó folyamatok megértéséhez a sugárzási és energiamérleg komponensek meghatározásán keresztül visz az út. A debreceni alapéghajlati állomáson folyó mikrometeorológiai mérések 2008-ban indultak. Mérik a sugárzási mérleg komponenseket, a talajhőmérséklet és -nedvesség profiljait, a talajhőáram adatait. A turbulens áramokat (impulzus, szenzibilis és latens hő, CO2) örvény kovarianciás módszerrel számítják. Folyamatosan rögzítik a szélsebesség, hőmérséklet és nedvesség profilokat is. Az első feladat a mérések komplex adatfeldolgozása, a sugárzási és energiamérleg komponensek becslése, az adatok klimatológiai feldolgozása. A következő lépés az energiamérleg komponensek meghatározása standard mérések segítségével. Az itt alkalmazott módszerek kritikai elemzése és optimalizálása a debreceni referencia mérésekre támaszkodva. Felszíni energiamérleg komponenseket numerikus modellek is szolgáltatnak. Áttekintjük az alkalmazott parametrizációs eljárásokat, foglalkozunk a mért és a modellezett mérleg komponensek összehasonlításával. A rövidhullámú (direkt és diffúz) sugárzási adatok alapján meghatározzuk tetszőleges térbeli helyzetű felületre jutó rövidhullámú sugárzást, majd a naperőművek karakterisztikáinak és az alkalmazott napelemek ismeretében módszert dolgozunk ki az erőművek termelési előrejelzésére. Terveink szerint, a vizsgálatokhoz felhasználjuk a 2013-2014-ben induló szolnoki és kisteleki naperőművek adatait.
A másik alkalmazási terület a szélerőmúvel termelési előrejelzéseinek a fejlesztése. Ez az ELTE Meteorológiai Tanszékén folyó K+F tevékenység továbbvitele. Mosonmagyaróvár térségében készítünk két VESTAS szélerőműre előrejelzéseket a WRF modellel. Itt a cél a
i) a mért és a modellezett többéves szélsebesség és termelési adatok statisztikai elemzése,
ii) a szélprofil becslések pontosítása, iii) a modell-output statisztikák javítása.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2014-11-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )