Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Ódor Péter
Faállomány és termőhelyi viszonyok hatása különböző korú cseres-tölgyes erdők aljnövényzetére és cserjeszintjére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Ódor Péter
helyszín (magyar oldal): MTA
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

Hazánkban az erdők többségében vágásos gazdálkodás zajlik, amely hatására az erdőrészletek léptékében többnyire egy-két korosztály jelenléte a jellemző. Ettől a szerkezettől eltérnek a gazdálkodás által régóta nem érintett (felhagyott) erdők, ahol a természetes folyamatok hatására, több korosztály jelenik meg, változatosabbá válnak a záródás viszonyok, felhalmozódik a korhadó faanyag, és számos egyéb szerkezeti változás figyelhető meg. A gazdálkodás, illetve annak hiánya, megváltoztatja az erdő termőhelyi viszonyait (talaj és avar jellemzők, fényviszonyok) is. A kutatás célja, hogy feltárja a hegyvidéki cseres-tölgyesek zónájában, hogy a különböző korú kezelt, illetve a felhagyott erdők esetében milyen eltérés mutatkozik az erdők faállomány szerkezetében és termőhelyi viszonyaiban, valamint ezek az eltérések mennyire határozzák meg az erdei aljnövényzet (lágyszárúak, újulat) és a cserjeszint faji-összetételét és biodiverzitását.
A kutatás elsősorban az Északi-középhegységre korlátozódik. Üzemtervi és történeti adatok felhasználásával rétegzett random mintavétellel kiválasztjuk az összehasonlítandó állományokat. Az állományokban terepi felméréseket végzünk a faállományra, aljnövényzetre, cserjeszintre talaj és záródás viszonyokra vonatkozóan. Az elemzések során feltárjuk, hogy a különböző korú (felhagyottságú) állományok milyen eltérést mutatnak a faállomány és a termőhely jellemzőiben. Összefüggés elemzések során feltárjuk, hogy mely faállomány szerkezeti illetve milyen termőhelyi változókkal mutatják a legszorosabb összefüggést az aljnövényzet és a cserjeszint közösségi jellemzői.
A kutatás eredményei alapján ajánlásokat fogalmazunk meg az erdőgazdálkodás és a természetvédelem számára, kiemelve azokat a szerkezeti elemeket, amelyek biztosításával növelhető az erdei aljnövényzet biodiverzitása, a gazdálkodás szempontjából különböző rendeltetésű erdőkben.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
haladó terepi növényismeret
terepmunka
készség adatok statisztikai feldolgozására

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2014-11-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )