Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pázmándi Tamás
Belső sugárterhelés meghatározására alkalmas módszerek fejlesztése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
fizikai tudományok
Fizikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Pázmándi Tamás
belső konzulens: Zagyvai Péter
helyszín (magyar oldal): Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

Az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (korábban MTA KFKI AEKI) több évtizede foglakozik a belső sugárterhelés meghatározására szolgáló módszerek fejlesztésével. Az emberi szervezetbe került radioaktív izotópok okozta belső sugárterhelés - amely a dolgozókat érő munkahelyi sugárterhelés egyik lehetséges útja – megbízható kimutatása döntő jelentőségű a munkájuk során nyitott radioaktív forrásokkal kapcsolatba kerülők (orvosi és ipari izotóplaboratóriumok, kutatóintézetek, nukleáris létesítmények dolgozói) számára.
A műszerekkel közvetlenül mérhető külső sugárterheléssel szemben a belső terhelés meghatározása két fázisban történhet. Először közvetlen (pl. egésztest vagy testrész aktivitásának meghatározása) vagy közvetett (pl. fizikai, biológiai minták radioaktív anyagtartalmának mérése) módszerek alkalmazásával meg kell határozni a szervezetben lévő, illetőleg oda bejutó aktivitást és annak eloszlását, majd ennek ismeretében – a felvételre vonatkozó további feltételezésekkel – történhet a sugárterhelés meghatározása.


A doktori munka során a jelölt megismeri a belső terhelés meghatározása érdekében alkalmazott mérési és számítási módszereket. A munka során
- meg kell ismerkednie a belső sugárterhelés meghatározására a világban elterjedten alkalmazott „state-of-the-art” modellek és módszerek jellemzőivel;
- elemeznie kell, hogy ezek alkalmazása a rendelkezésre álló méréstechnikai eszközök és módszerek figyelembevételével milyen előnyökkel és hátrányokkal jár;
- javaslatokat kell megfogalmaznia a méréstechnika, az alkalmazott eszközök és módszerek továbbfejlesztésére;
- aktívan részt kell vennie a továbbfejlesztésre vonatkozó javaslatok megvalósításában.

A munka célja a belső sugárterhelésből származó dózisok becslésére szolgáló módszerek pontosságának és megbízhatóságának növelése. Az elért eredményeket hazai és nemzetközi összemérésekkel kell igazolni.

A munka az MTA Energiatudományi Kutatóközpont szakmai támogatásával zajlik.

Az átlagost meghaladó sugárvédelmi ismeretekkel rendelkezik, önálló gondolkodásra képes, új ötletekkel rendelkezik, rendelkezik c vagy c++ programozási ismeretekkel, rendelkezik az angol nyelvű irodalom feldolgozásához szükséges nyelvismerettel. Előnyt jelent a biológiai és orvosi irányú érdeklődés.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2014-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )