Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Klinikai antibiotikum felhasználás jellemzőinek vizsgálata az empirikus terápia optimalizálásának céljából

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
pharmaceutics
Doctoral School of Pharmaceutical Sciences

Thesis supervisor: István Lekli
Location of studies (in Hungarian): DE GYTK Gyógyszerhatástani Tanszék
Abbreviation of location of studies: GyHat


Description of the research topic:

Az antibiotikumok alkalmazása jelentősen csökkentette a bakteriális fertőzésekkel összefüggő morbiditást és mortalitást; ugyanakkor a nem megfelelő használatuk az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához vezetett. Az antibiotikum-rezisztencia epicentruma a kórházi környezet, ahol, az európai akut ellátó kórházakban a betegek 35%-a kap szisztémás antibiotikumot az ott tartózkodása alatt. Az ASP (Antibiotikum Stewardship Program) olyan intézkedések összessége, mely az antibiotikum helyes és felelősségteljes alkalmazására, illetve annak túlzott használatának csökkentésére irányul. Megfelelő intézkedések azonban, csak az antibiotikum kezeléssel (szerválasztás, adagolás, adagolási forma, időtartam) kapcsolatos hibák azonosítása után hozhatóak. Jelenleg Magyarországon nincs hivatalos nemzeti ASP stratégia. Az elmúlt 10 évben az ECDC felügyeleti jelentése alapján nem csökkent az antibiotikum fogyasztás a magyar kórházi szektorban. Valójában a multidrug rezisztens kórokozók okozta igazolt vagy feltételezett fertőzések kezelésére fenntartott antibiotikumok arányának jelentős növekedése volt megfigyelhető.
A betegszintű adatokhoz való hozzáférés révén a gyógyszerész nagyon pontos és részletes elemzéseket végezhet az antibiotikumok használatáról, és eredményeinek a multidiszciplináris teamben történő bemutatásával javaslatokat tehet az antibiotikumok használatának optimalizálására.
Korábbi tanulmányaink azt mutatják, hogy a hazai és nemzetközi irányelvek betartása viszonylag alacsony. Ezenkívül a betegség- és osztályspecifikus irányelvek bevezetése javította a klinikai eredményeket (30 napos mortalitás, kórházi tartózkodás ideje), valamint alacsonyabb költségekhez vezetett.
Következő lépésként a Debreceni Egyetem Klinikai Központ (DE KK) különböző osztályain tervezzük felmérni az antibiotikum használat prevalenciáját és jellemzőit (pl. indikáció, szelekció, adagolás, időtartam, antibiotikum használat módja: empirikus/célzott stb.), azzal a céllal, hogy „felismerjük és kijavítjuk” az antibiotikum-felírási hibákat. Új protokollok (pl. ASP), illetve állandó klinikai gyógyszerészi jelenlét bevezetése esetén, a beavatkozások eredményességét egyénre szabott (beteg-specifikus) adatok alapján elemezzük. Ezen elemzések eredményeinek a multidiszciplináris teamben történő bemutatásával a gyógyszerész javaslatokat tehet az antibiotikumok használatának optimalizálására.

Required language skills: angol B2 szint
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )