Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Környezetbarát korróziós inhibitorok vizsgálata modern elektrokémiai és elméleti módszerekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
kémiai tudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kristóf Tamás
helyszín (magyar oldal): PE MK Természettudományi Központ, Korróziós Kutatócsoport
helyszín rövidítés: PETTK


A kutatási téma leírása:

A korróziós inhibitorok a szerkezeti anyagok (elsősorban fémek) degradációjának számottevő lassítására szolgáló adalékanyagok, amelyeket gyakran a szerkezeti anyaggal kontaktusban levő fluidumhoz adagolnak. Sok korróziós inhibitor csak nagyobb koncentrációban hatékony, és az inhibitorkészítmények hagyományos összetevőinek többsége káros a környezetre. Ezért fontos a környezetbarát és nem mérgező korróziós inhibitorok kifejlesztése. Néhány szerves anyagot, pl. bizonyos növényi kivonatokat már alkalmaznak zöld korróziós inhibitorként.
Az ilyen korróziós inhibitorok hatékonyságát és védelmi mechanizmusát hagyományos elektrokémiai egyen- és váltóáramú (DC és AC), valamint modern tranzienstechnikai módszerekkel fogjuk vizsgálni. A laboratóriumunkban kifejlesztett legújabb egyenáramú és váltakozó áramú kiértékelési módszerek [1, 2] lehetővé teszik a vizsgált korróziós rendszerek főbb tulajdonságainak (pl. korróziós áram, polarizációs ellenállás, kettősréteg-kapacitás) pontosabb meghatározását. Ezek segítik és felgyorsítják a potenciális inhibitoranyagok jellemzését. Mivel a körülöttünk lévő jelenségek a különböző kísérleti technikák segítségével gyakran nem észlelhetők kellő (az atomok és molekulák szintjéig érő) részletességgel, az inhibitorok hatás¬mechanizmusának vizsgálatára molekuláris modellezést és atomi felbontású szimulációkat is alkalmazunk (ld. pl. [3]). Például az egyik nagy inhibitorcsoport, az adszorpciós inhibitorok működésének molekuláris részletei sok esetben nem eléggé ismertek, mert a mérési eredményekre rendszerint többféle védőmechanizmus feltételezése is kielégítő magyarázattal szolgál. Klasszikus molekuláris szimulációinkkal a felületi réteg szerkezetébe és a benne, illetve környezetében megvalósuló molekuláris mozgásokba nyerünk betekintést.

[1] Z. Lukács, D. Baccilieri, J. Hancsók, T. Kristóf: A dispersion-invariant model of the electrochemical impedance. Electrochimica Acta 390 (2021) 138828.
[2] Z. Lukács, T. Kristóf: Linear transformations of the Butler-Volmer equation. Electrochemistry Communications 154 (2023) 107556.
[3] É. Makó, Zs. Sarkadi, Z. Ható, T. Kristóf: Characterization of kaolinite-3-aminopropyl-triethoxysilane intercalation complexes. Applied Clay Science 231 (2023) 106753.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-06-14


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )