Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pataki László
A bankszektor szabályozásának elméleti kérdései és gyakorlati következményei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Neumann János Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Neumann János Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Pataki László
helyszín (magyar oldal): Neumann János Egyetem Budapest
helyszín rövidítés: NJE


A kutatási téma leírása:

A pénzintézetek prudens működése előfeltétele a gazdaság stabilitásának. A bankműködés szabályozása jelentős változásokon ment végbe. A kutatási téma keretein belül lehetőség nyílik az egyes országokban érvényesülő bankszabályozási előírások összehasonlító jellegű elemzésére, a nemzetközi normákkal történő összevetésére. Vizsgálható, hogy a szabályok szigorítása hogyan hat az egyes országok bankrendszereinek működésére (jövedelmezőség, hatékonyság, a nemteljesítő hitelek aránya, piaci koncentráció, hitel/betét arány alakulása stb.), valamint a nemzetgazdaság teljesítményére.
Az elmúlt évtizedekben a pénzügyek területén is egyre inkább megjelenő globalizáció a korábbiaknál is erőteljesebben hívta fel a figyelmet a bankok működésének szabályozására. A banki integrációk eredményeképpen olyan bankóriások jöttek létre, amelyek mérlegfőösszege akár többszörösen meghaladja az anyaország GDP-jének értékét. Jelenleg mintegy 30 olyan pénzintézet azonosítható a világban, amelyek esetleges „bedőlése” nem csupán lokális, hanem globális következményekkel járna. A bankok szabályozásának kérdése évszázados múltra tekint vissza. Az USA-ban 1907-ben a FED életre hívása már ez irányú lépésnek fogható fel. Az 1933-ban elfogadott Glass-Steagall törvény, majd az 1999-es Gramm-Leach-Bliley törvények mérföldkőnek tekinthetők a bankszabályozás tekintetében. Ez utóbbinak jelentős szerepe volt a 2008-ban kirobbant pénzügyi válság létrejöttében is. A pénzintézetek prudens működése előfeltétele a gazdaság stabilitásának. A prudenciális szabályozásban a Bank for International Settlements keretén belül működő Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság (BCBS, Basel Committe on Banking Supervision) a legfőbb globális normaalkotó, mely a nemzetközi bankfelügyeleti együttműködés fejlesztésének fórumaként is működik. Az ún. „Bázeli szabályrendszer” fejlődése és annak betartása előfeltétele a bankrendszer prudens működésének, s az egyes nemzetgazdaságok stabilitásának. Az Európai Unióban ezen felül az elmúlt években komoly erőfeszítések történtek a „bankunió” létrehozásának irányába is. Különös figyelmet kell fordítani arra is, hogy az esetleges „túlszabályozottság” ne okozzon makrogazdasági szinten teljesítmény visszaesést.

Lehetséges kutatási irányok:
 Lehetőség nyílik az egyes országokban érvényesülő bankszabályozási előírások összehasonlító jellegű elemzésére, a nemzetközi normákkal történő összevetésére. Vizsgálat tárgya lehet, hogy a bankok szabályozottságának szigorítása hogyan hat az egyes országok bankrendszereinek működésére (jövedelmezőség, hatékonyság, a nemteljesítő hitelek aránya, piaci koncentráció, hitel/betét arány alakulása stb.), valamint a nemzetgazdaság teljesítményére. Mód nyílik az egyes országokban működő betétbiztosítási rendszerek összehasonlító jellegű értékelésére, a bankcsődök következményeinek vizsgálatára is.

A kutatási téma kiíró legfontosabb publikációja a kutatási témában:
1. Főglein Gy., Zéman Z., - Pataki L. (2022): A comparative study of strategies suitable for hedging the foreign exchange rate risk of a big company. Economy and Finance: English language edition of Gazdaság és Pénzügy 9 : 3 pp. 155-188.
2. Cseh B., Pataki L., Varga J. (2022): A három legjelentősebb iszlám bank szabályozási környezetének összehasonlító elemzése. In: Resperger R. (szerk.) Társadalo – Gazdaság – Természet: Szinergiák a fenntartható fejlődésben. Nemzetközi tudományos konferencia előadáskivonatok. Soproni Egyetemi Kiadó. 155 p. pp. 82-83
3. Kenesey Zs.; Pataki L; Tóth R. (2021): A banki szabályozói követelmények szigorításának hatása az Európai Unió bankszektorának jövedelmezőségére és a nemteljesítő hitelek arányára. Polgári Szemle: Gazdasági és társadalmi folyóirat 17 : 1-3 pp. 137-151.,
4. Kenesey Zs.; Tóth R., Patyi B., Pataki L. (2021): The Impact of the Tightening of Banking Regulatory Requirements on the Profitability and Concentration of the Banking Sector in the European Union. Polgári Szemle: Gazdasági és társadalmi folyóirat 17 : Special Issue pp. 173-186.
5. Kozma N.; Pataki L.; Vajna Istvánné Tangl A. (2018): A bankszabályozás viselkedés-gazdaságtani megközelítése. Gazdaság és Társadalom 11 : 3-4 pp. 21-34.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )