Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Klára Cseke
A hazai keményfás ligeterdők kőris fajainak (Fraxinus excelsior L., Fraxinus angustifolia Vahl) populációgenetikai és taxonómiai szempontú értékelése molekuláris genetika

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Sopron
forestry and wildlife management
Roth Gyula Doctoral School of Forestry and Wildlife Management Sciences

Thesis supervisor: László Nagy
co-supervisor: Klára Cseke
Location of studies (in Hungarian): Soproni Egyetem EMK
Abbreviation of location of studies: SOE E


Description of the research topic:

A folyómenti keményfás ligeterdők két kőris faja közül a keskenylevelű kőris (Fraxinus angustifolia Vahl) természetes előfordulása szinte kizárólag ehhez a társulástípushoz köthető, míg a hegyvidéki erdőállományokban domináns magas kőris (Fraxinus excelsior L.) lehúzódik a síkvidéki társulásokba is.
A ligeterdők ökológiai stabilitása az élőhelyek átalakulása, átalakítása miatt kérdéses. Helyzetüket tovább súlyosbítja a mintegy 20 éve megjelenő kőrispusztulás, amely ma már a két kőrisfaj európai léptékű fennmaradását veszélyezteti. A napjainkban is zajló leromlási folyamatok dinamikáját követve felmerült az igény a megmaradt, ellenállónak tűnő állományfoltok és egyedek leltározására. A terepi kutatómunka során törzsfák kijelölésére került sor részben a kőrispusztulás monitoring jellegű követésére, részben pedig egy jövőbeni, rekonstrukciós célú szaporítóanyag-termelés bázisának megteremtésére. A potenciális hazai állományok felkeresése ugyanakkor közel sem teljes még, számtalan kérdés maradt nyitva, kezdve az állományok természetes eredetétől, az állományok földrajzi-genetikai tagolódásán át, a rezisztenciát mutató törzsfák pontos taxonómiai meghatározásáig bezárólag. Mindezt a megkezdett munkát kívánja a jelen doktori tématerv felkarolni és szisztematikusan kiegészíteni. A kutatás kiemelt célja az egykor kiterjedt keményfás ligeterdők nyomán fennmaradt, hazai sík- és dombvidéki kőrisesek genetikai diverzitásleltározása a földrajzi genetikai mintázat feltárásával. További fontos cél a taxonómiai elkülöníthetőség vizsgálata molekuláris genetikai markerek segítségével, a magyar és a magas kőris fajok, illetve a köztük esetlegesen létrejövő hibridzóna egyedei között. Végül a kutatás javaslatot kíván tenni a kőris állományok fennmaradását segítő szaporítóanyag-gazdálkodási kérdések genetikai forrásaira vonatkozólag is.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2024-06-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )