Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bartóki-Gönczy Balázs
Európai űrpolitika

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Bartóki-Gönczy Balázs
helyszín (magyar oldal): https://antk.uni-nke.hu/oktatas/doktori-kepzes/kutatasi-temak
helyszín rövidítés: NKE


A kutatási téma leírása:

Nemzetközi és Európa-tanulmányok

A kutatási terület két nagy területet fog át. Az egyik az európai integráció témaköre, különös tekintettel Magyarország és az EU kapcsolatrendszerére. A másik a nemzetközi jog, valamint a nemzetközi kapcsolatok napjainkban meghatározó témáinak a feltárása. A két területen belül az egyes témák az Európai Unió és a nemzetközi kapcsolatok jogi, politikai összefüggéseit vizsgálják elméleti, stratégiai és gyakorlati szempontok alapján.


Az emberi űrtevékenység új korszakba lépett, melynek oka a technológiai fejlődés, az átalakuló világrend és a magánpiaci tőke megjelenése. Jelenleg 350 milliárd dolláros iparág az űripar, 9.000 aktív műholddal. ez 2040-re 1 billió dollárra lesz tehet, miközben várhatóan 400.000 műhold kering majd felettünk. Az új űrverseny három fronton folyik: a Holdért, az alacsony Föld-körüli pályákért, valamint egy fegyverkezési verseny is elindult az űrben.
Miközben a lehetőségei adottak, Európa és a többi űrhatalom között nő a különbség, ez utóbbiak javára. Amikor űrpolitikában Európát említjük, akkor három szintről kell beszélni. Az Európai Únió önálló civil és védelmi űrstratégiával és az erre épülő űrprogrammal, űrprogram ügynökséggel (EUSPA) rendelkezik. Emellett működik az európai űrkutatás alapján jelentő Európai Űrügynökség, mely 22 tagállam által működtetett önálló nemzetközi szervezet, ezer szállal összekötve az EU-val. Végül a tagállami szintet kell megemlíteni, ugyanis egyes tagállamok (Franciaország, Németország, Egyesült Királyság és Olaszország) saját jogon is tényezők a globális űrpolitikában.
A lehetséges kutatás felölheti az európai intézményrendszer hatékonyságát, külső kapcsolatait, Európaversenyképesség beli problémáinak okait és a lehetséges ellenlépéseket, illetve a többi űrhatalommal való együttműködésünket.

felvehető hallgatók száma: 4

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )