Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Besenyei Mónika
Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási rendszer) közigazgatási vonatkozásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Besenyei Mónika
helyszín (magyar oldal): https://antk.uni-nke.hu/oktatas/doktori-kepzes/kutatasi-temak
helyszín rövidítés: NKE


A kutatási téma leírása:

Közigazgatási szervezéstan és szociológia

A kutatási terület a közigazgatás szervezeti és működési dimenzióival foglalkozó témaköröket fogad be, melyek mind a közigazgatás adott működési rendjével (rendszerével), működési és tevékenységi folyamataival, ezek mikénti megszervezésének és irányításának kérdéseivel, mind az egyes szervezési eszközökkel foglalkoznak. A közigazgatás fejlesztésének kérdéskörei nemcsak a szervezetrendszer egészének, hanem az egyes szerveknek a vonatkozásában is kutathatók. Az igazgatás, szervezés, vezetés, vezérlés, menedzsment általános fogalmainak konkrét rendszerekben és tevékenységtípusokban történő vizsgálata is erre a területre tartozik. Az e-közigazgatás és a digitális állam témakörei is ide kapcsolódnak.


A közigazgatás, mint szektor meghatározó szereplője valamennyi ország gazdaságának, egy modern államban fontos szerepet kell játszania a fenntartható fejlődési célok elérésében, és nem csak végrehajtó szerepben. Az ESG (E – environmental/környezet, S – social/társadalom, G – governance/vállalatirányítás) kétségtelenül egy olyan forradalmi eszköz, amely a pénzügyi eszközök révén teremt versenyelőnyt a kisebb kockázattal működő szervezetek számára. Teszi ezt oly módon, hogy „pénzügyi szektorban a befektetési döntések meghozatalakor figyelembe veszik az ESG szempontokat, ami a fenntartható gazdasági tevékenységekbe és projektekbe történő hosszú távú befektetések növeléséhez vezet” (EC, 2023).
A közigazgatás bevonása az ESG törekvésekbe stratégiai fontosságú lenne, mivel a szektor gazdasági súlya nem elhanyagolható még akkor sem, ha a szereplőket a közvetlen szén-dioxid-kibocsátás szempontjából rangsoroljuk. Azonban nem szabad megfeledkezni a közigazgatás közvetett hatásáról (mint az állami beruházások általi gazdaságformálás, a példamutatás, vagy a munkavállalók szemléletformálása).
Megfontolandó lenne kiterjeszteni a jelentéstételi kötelezettséget mind az állami vállalatokra, mind pedig a közigazgatási szervekre. Ehhez szükséges ezen szektorok jelentéstételi keretrendszerbe való bevonása és a megfelelő jelentések elkészítéséhez támogatás nyújtása. A piaci szereplőkkel ellentétben a közintézmények esetében az ESG-jelentéstételi kötelezettség bevezetése kiemelten hatékony lehet a központi szándék esetén.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni ugyanakkor, hogy a legtöbb közintézmény számára (hasonlóan az üzleti szektorhoz) az adatgyűjtés akadályt jelenthet, de ennek az akadálynak a leküzdése, azaz a működési (környezeti, társadalmi, irányítási) és gazdálkodási adatok információs rendszerbe való integrálása az ESG-n túlmutató előnyökkel is jár.
A témán belül megvalósuló kutatások az ESG közigazgatási szektorral kapcsolatos vonatkozásait kívánja vizsgálni több oldalról körül járva kérdést, így az ESG közigazgatáson belüli alkalmazásától kezdve a vállalti ESG eredményeinek közigazgatási vonatkozásáig.

felvehető hallgatók száma: 4

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )