Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szántó Magdolna
A PARP inhibitorok új indikációinak azonosítása a bőrgyógyászatban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Orvostudomány Doktori Iskola

témavezető: Szántó Magdolna
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK Orvosi Vegytani Intézet
helyszín rövidítés: DEOVI


A kutatási téma leírása:

Az ADP-riboziláció egy poszttranszlációs fehérje módosítás, amely számos biológiai folyamat szabályozásában vesz részt, többek között a DNS hibajavítás, transzkripció és transzláció, sejtmetabolizmus és energiaháztartás, lipid szintézis, sejtdifferenciáció, valamint immunválasz és gyulladás bizonyos útvonalaiban.

Az ADP-ribozilációt végző enzimek (más néven PARP-ok) farmakológiai és daganatterápiás szempontból különös jelentőséggel bírnak, ugyanis az utóbbi években több PARP inhibitor kapta meg a Food and Drug Administration (FDA) engedélyét klinikai alkalmazásra. Elsődleges indikációjuk az ovárium és emlő karcinómák terápiája. Azonban, mivel számtalan in vivo és in vitro tanulmány bizonyítja, hogy a PARP aktivitás gátlásával különböző gyulladásos útvonalakat is lehetséges gátolni, felmerült a PARP inhibitorok gyulladásgátló indikációban való alkalmazhatóságának lehetősége, de még kevés preklinikai adat áll rendelkezésre.

Génkiütött állatmodellekben már megmutattuk, hogy a PARP enzimek diszregulációja szerepet játszhat a bőr keratinocitáit érintő olyan kóros folyamatokban, amelyek a pikkelysömör (psoriasis) patomechanizmusában relevánsak. A bőr krónikus gyulladásos megbetegedéseiben azonban a bőrbe infiltrálódó immunsejteknek is kiemelt szerepe van. Mivel a PARP-ok mind a veleszületett, mind a szerzett immunitás egyes sejtjeinek differenciációjában is részt vesznek, feltételezzük, hogy a PARP-ok immunpatológiai jelentőséggel is bírnak az olyan gyulladásos bőrbetegségek kialakulásában, mint például a psoriasis vagy az atópiás dermatitisz.

Munkánk során azt a célt tűztük ki, hogy az általunk kialakított in vivo és in vitro gyulladásos modellekben karakterizáljuk a klinikai használatban lévő PARP inhibitorok hatásait a bőr rezidens és infiltrálódó immunsejtjeinek aktivációjára és differenciációjára, amellyel új utat nyithatunk a PARP inhibitorok terápiás alkalmazhatóságának bővítésében.

előírt nyelvtudás: angol középfokú nyelvtudás
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )