Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Digitális alállomások kiberbiztonsága

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
villamosmérnöki tudományok
Villamosmérnöki Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Csatár János
helyszín (magyar oldal): Villamos Energetika Tanszék
helyszín rövidítés: VET


A kutatási téma leírása:

'A 2015-ös Ukrán támadás médiába való bekerülése immár a laikusok számára is felhívta a figyelmet az energiarendszerek potenciális kibersérülékenységére. De nem ez volt, vagy lesz az egyetlen ilyen eset. A villamosenergia-rendszerek egyre nagyobb fokú digitalizálásával, a kommunikációtól való függésével egyre fontosabbá válik a kiberbiztonság kérdésköre, a véletlen hibáktól a támadásokig tartó teljes skálát beleértve.
A jövő rendszerének egyik koncepcionális építőköve a digitális alállomás lesz. Ennek a koncepciónak a kialakulása már ma is folyamatban van, az IEC 61850 kompatibilis eszközöket, kiterjedt kommunikációs infrastruktúrát felvonultató pilot projektek léteznek, például az Egyesült Királyságban a 2016-ban indult és jelenleg záró FITNESS. Az új szabványok, koncepciók megjelenése a kiberbiztonság terén is új kihívásokat rejt az egyébként is gyorsan változó területen.
A kutatás a következő kérdésekre keresi a válaszokat:
• Melyek az alállomási infrastruktúra kiberbiztonsági szempontból kritikus részei? – Találhatók alternatív kialakítások, melyek csökkentik a veszélyeztetettséget?
• Milyen korlátokkal szembesülünk a fejlettebb kiberbiztonsági eszközök alállomási környezetben való használatánál? (pl. deep packet inspection, anomália detekció, next-gen firewall)
• Milyen sajátosságokkal rendelkeznek az alállomási eszközök és alkalmazott protokollok kiberbiztonsági szempontból?
• Hogyan segítheti a szektorspecifikus tudás a kibertámadások felismerését és a védekezést?
A kutatási feladat a fenti kérdéseken keresztül a technológia jelenlegi állásának (state-of-the-art) megismerése, majd a még meglévő potenciális sérülékenységek keresése és az ezek elleni védekezési lehetőségekre javaslattétel. A koncepció kipróbálására rendelkezésre állnak valós eszközök, valamint rugalmas, koszimulációra is alkalmas HIL környezet.
A kutatás kapcsolódik a SeConSys együttműködésben való szerepvállalásunkhoz.

előírt nyelvtudás: Angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2023-01-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )