Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kocsis Imre
Elosztott főkönyvi elemek integrálása a kritikus rendszerek tervezésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Kocsis Imre
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

A tipikusan blokklánc alapú elosztott főkönyvi rendszerek (distributed ledger technologies, DLT) magas integritású, de önmagukban alacsony kritikalitású rendszerelemként megjelenőben vannak már a kritikus rendszerekben is és maguk is egyre inkább összetett rendszereket képeznek.

Valós alkalmazási potenciáljuk azonban jelenleg csupán részlegesen kihasznált, különösen a kiberfizikai rendszerek kontextusában (pl. digitális iker megvalósítási technológiaként). Ennek fontos okai, hogy sem kezelésük a kritikus rendszerek tervezésének folyamataiban, sem tervezési és futásidejű validációjuk és verifikációjuk, sem pedig a rajtuk alkalmazható hibabehatároló és -kezelő megközelítések nem kiforrottak.

Mindeközben a követelményvezérelt rendszertervezés módszerei ma már alkalmazhatóak ezekre a rendszerekre, különösen a vállalatközi DLT-k esetén, ahol mind a hálózatkonfiguráció, mind a konszenzus, mind pedig a lehetséges hibamódokat figyelembe vevő okosszerződés-logika nagymértékben testre szabható. A kialakulóban lévő blokklánc-közi integrációs protokollok és “második réteg” (Layer 2) technikák emellett nem csak további kihívásokat támasztanak, de egyben újszerű hibaterjedés-elkerülési megközelítéseket is lehetővé tesznek.

A jelölt fő kutatási feladatai ennek megfelelően a következőek.

- A DLT elemek integrálása a kritikus rendszerek követelményvezérelt tervezésének folyamatába. Különösen fontos aspektus a DLT-k szabványokon alapuló rendszerminőségi modellezése, ezek felett követelmények kezelése és a követelménymegfelelőség-biztosítás megközelítéseinek szisztematikus felmérése.

- A tervezési idejű hibahatás-elemzés (Error Propagation Analysis/Failure Propagation Analysis) kiterjesztése blokklánc alapú megoldásokra oly módon, hogy az kvalitatív absztrakciók segítségével a kiberfizikai használati esetekben a közvetve megfigyelt, illetve befolyásolt fizikai világot is képes legyen figyelembe venni.

- Az okosszerződések tervezési és implementációs hibái a DLT-kben sokszorosan közös hibamódot jelentenek. Specifikus problémaként – a már ma is létező tervezési idejű verifikáció és validáció mellett - az ezek ellen védekező futásidejű mechanizmusok bevezetéséhez szükséges a megvalósításbeli redundancia lehetőségeinek felmérése és kiértékelése, különös tekintettel az algoritmikus (alacsony szakértői munka igényű) megoldásokra.

A kutatáshoz kiemelten fontos az angol nyelv ismerete.

A kutatás szorosan kapcsolódik tanszéki EU projekthez.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2023-01-10

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )