Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Guttman András
A COVID-19 betegség megelőzésére alkalmazott oltóanyagok szérumfehérjék glikozilációjára kifejtett hatásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Orvostudomány Doktori Iskola

témavezető: Guttman András
helyszín (magyar oldal): DE ÁOK Molekuláris Medicina Kutatóközpont
helyszín rövidítés: RCMM


A kutatási téma leírása:

A SARS-CoV-2 vírusról és az általa okozott betegségről szóló ismereteink a vírus megjelenése óta folyamatosan nőnek, ennek ellenére még mindig nem teljesen világos a kutatók és egészségügyi dolgozók számára, hogy egyes fertőzött betegek miért szenvednek nagyon súlyos tünetektől, vagy vesztik életüket a fertőzés, illetve annak szövődményei következtében, míg mások enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentes hordozóként vészelik át a fertőzést. A súlyos tüneteket mutató COVID-19 betegek jelentős részénél az állapotuk súlyosbodása a tünetek megjelenését követő 1-2 hét elteltével következik be. Irodalmi adatok azt sugallják, hogy a COVID-19 betegségben a szerokonverzió idejére eső állapotromlás potenciális oka a patogén tüskefehérjéje elleni IgG (anti-spike IgG) által kiváltott immunválasz, amely nemcsak felerősíti a makrofágok által előidézett gyulladásos válaszreakciókat, hanem az endoteliális gát megbomlásához és trombózis kialakulásáshoz is hozzájárulhat. A humán IgG antitestek így akár ronthatják is a betegek állapotát és gyógyulási esélyeit. Míg az IgG túlzott afukozilációja sok esetben az antitest-függő gyulladásos válaszreakciók (antibody-dependent inflammation - ADI) túlaktiválásával a COVID-19 betegség állapotromlásához vezet, addig a szintén afukozilált IgG molekulákhoz kapcsolódó fokozott antitest-dependens sejt-közvetített citotoxicitási (antibody-dependent cellular cytotoxicity - ADCC) funkció akár az ADI reakciókkal egyidejűleg jótékony hatásúak is lehetnek. A túlzott gyulladásos válaszreakciók hiányát figyelték meg azoknál az embereknél, akik újra megfertőződtek SARS-CoV-2-vel. Mindezek tükrében a vakcináció általi immunizálás során termelődő specifikus IgG esetleges glikozilációs módosulásai jelezhetik az alkalmazott oltóanyag hatásosságát, utalhatnak egy esetleges fertőzés bekövetkezésekor a betegség későbbi lefolyására, illetve hosszabbtávon vizsgálva feltárhatják az alkalmazott vakcinák időbeli hatásosságát.
A PhD hallgató a kutatás során COVID-19 fertőzésen átesett illetve, a fertőzésen át nem esett önkéntesektől származó humán szérum minták teljes N-glikán profilját, valamint a szérumból affinitás kromatográfia alkalmazásával izolált IgG antitestek vakcináció hatására esetlegesen megváltozott, aszparaginhoz kötött glikán szerkezeteit, mint lehetséges biomarkereket analizálja kapilláris elektroforézis készülék segítségével.
A PhD munka célja a betegség lefolyásának jobb megértése a fertőzés elleni hatékonyabb védekezés érdekében, illetve a jobb kezelhetőség reményében, a COVID-19 fertőzés során, valamint a vakcináció hatására termelődő specifikus IgG antitestek esetleges glikozilációs módosulásai ugyanis diagnosztikai jelentőséggel bírhatnak és hozzájárulhatnak a terápia sikerességéhez.

előírt nyelvtudás: angol középfok
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-11-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )