Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A paternalista állami beavatkozás fogalmi és igazolási kérdései

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Szerletics Antal
helyszín (magyar oldal): https://antk.uni-nke.hu/oktatas/doktori-kepzes/felveteli-tajekoztato
helyszín rövidítés: KDI


A kutatási téma leírása:

A paternalizmus kérdése a morál- és politikai filozófia egyik olyan ‘visszatérő’ dilemmája, amelynek számos államelméleti és közpolitikai vonatkozása van, többek között a jóléti államok vagy az állami intervenció kérdését illetően. A paternalizmussal kapcsolatos tudományos diskurzus – elsősorban Joel Feinberg és Gerald Dworkin mértékadó publikációinak hatására – a múlt század hetvenes éveitől kezdett kibontakozni és az elmúlt ötven évben – kis túlzással – könyvtárnyi szakirodalmat generált. A fogalmi és normatív kérdéseket egyaránt érintő elméleti vita napjainkig, változó intenzitással folyik. Az egyik megfelelőnek tűnő meghatározás szerint a paternalizmus P paternalista cselekvő beavatkozása Q személy autonómiájába azért, hogy (1.) Q-t önkárosító cselekménytől óvja meg, vagy (2.) Q javát mozdítsa elő. Egyértelműnek látszik, hogy a személyes autonómiát korlátozó beavatkozások igazolásra szorulnak – ha P magánszemély, akkor a paternalizmus alapvetően egy normatív etikai dilemmaként fogható fel, de ha P helyére az állam ill. annak egy szerve vagy intézménye kerül, akkor a paternalizmus jog- ill. politikaelméleti kérdéssé válik. A kutatás aktualitását a megkülönböztetés második elemének viszonylagos feltáratlansága adja: az etikai vonatkozásokhoz képest a paternalizmus államtani és politikaelméleti aspektusai kevésbé vizsgáltak. A teljesség igénye nélkül a következő kérdések vethetők fel a téma vizsgálata során: (1.) mennyiben ültethetők át a paternalizmusra vonatkozó etikai modellek a jogi paternalizmus kérdésére; (2.) hogyan jelenik meg a paternalizmus az állam szabályozó tevékenysége kapcsán; (3.) milyen konkrét megnyilvánulási formái vannak az állami atyáskodásnak és ezek milyen feltételek fennállása esetén igazolhatók; (4.) alkotható-e olyan átfogó elmélet, ami általános érvénnyel alkalmazható a paternalizmus normatív megítélésére.
A kutatás célja, hogy (1.) feltérképezze és kritikai vizsgálatnak vesse alá a paternalizmus fogalmi és igazolási kérdéseire vonatkozó főbb elméleteket, (2.) ezek alapján értékelje egy koherens igazoláselmélet kidolgozásának lehetőségét specifikusan a jogi paternalizmus vonatkozásában, illetve (3.) megvizsgálja és értékelje az állam atyáskodó beavatkozásának valamely aspektusát egy előre meghatározott metodika és szempontrendszer alapján.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2022-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )