Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nemes Rita
Új módszertan fejlesztése szerkezeti anyagok roncsolásmentes vizsgálataira

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Nemes Rita
helyszín (magyar oldal): BME Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
helyszín rövidítés: BMEM


A kutatási téma leírása:

Számos roncsolásmentes vizsgálatot alkalmazunk elsősorban szilárdságbecslésre, de egyéb fontos tartóssági jellemzők meghatározására is érdemes alkalmazni ezeket a módszereket az építőipari gyakorlatban. Az eredmények kiértékelésére tapasztalati képleteket veszünk figyelembe. Több évtizede dolgozták ki a ma is használatos módszereket, és ezek használhatósága mára már az anyaggyártási technológiák és az építőanyagok fejlődésének következtében jelentősen lecsökkent, kiterjesztésük szükséges.

A leggyakoribb vizsgálat a felületi keménység mérése: visszapattanással, felületi benyomódással, koptatással.
A betonokra leggyakrabban használt Schmidt-kalapácsos vizsgálat részletesen kidolgozott eredményei nem fedik le a mai gyakorlatban használt szilárdsági tartományt. A betonok szerkezete megváltozott az alkalmazott új, nagy teljesítőképességet lehetővé tevő kiegészítő anyagok, illetve az újrahasznosított nyersanyagok használata által, így ezekre a betonokra a rendelkezésre álló modellek nem érvényesek. Továbbá a ma is használt képletek laboratóriumi körülmények közötti vizsgálatok alapján lettek kidolgozva, ezzel szemben az építkezéseken használt módszerek esetén még a környezeti hatások (hőmérséklet, nedvességtartalom és ezek helyszíni mérési módszerei) is igen fontos szerepet játszanak. Különösen igaz ez a felületi keménység mérésén alapuló vizsgálatokra.
A fémek laboratóriumi és helyszíni vizsgálatára kidolgozott módszerek is többnyire egyszerűsített számításokat tartalmaznak. Több, párhuzamos szabványos módszer eredményei nincsenek egyeztetve. Ma már ezek a roncsolásmentes a vizsgálatok numerikusan is modellezhetők.
A roncsolásmentes vizsgálati módszerek gyakorlati alkalmazásához frissíteni kell a laboratóriumban mérhető eredményeket a modern anyagokkal, összevetni a helyszínen mérhető erősen környezetfüggő mérésekkel, illetve matematikai és számítástechnikai háttér kiterjesztésével lefedni a mai építési gyakorlatban alkalmazott tartományt a különböző szerkezeti anyagok esetén.

A kutatás módszerei: A szilárdságvizsgálat és az adott anyagra tipikus roncsolásmentes vizsgálatok párhuzamos elvézése szokványos betonok, kerámiák és természetes kőzetek estén különböző hőmérsékleti viszonyok mellett. Ezek kiegészítése különböző összetételű és korú betonok vizsgálatával. Építőipari gyakorlatban használt fémek (elsősorban különböző acélötvözetek) szilárdságvizsgálata és roncsolásmentes vizsgálata különböző hőmérsékleti tartományokban.

A kutatás főbb lépései:
- a jelenleg használatos módszerek és a hozzájuk javasolt számítások áttekintése
- hőmérséklet hatása a vizsgálatokra különböző anyagok esetén,
- a betonokhoz felhasználható alap- és kiegészítőanyagok áttekintése, csoportosítása, előkísérletek ezen kategórák felállításához,
- a különleges összetételű betonok vizsgálata és az összetevők hatásának azonosítása,
- javaslattétel a számítási módszerre, elsősorban az eddigi módszerek figyelembevételével,
- numerikus modell készítése, ez alapján javaslattétel a lehetséges szilárdságbecslésre.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2022-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )