Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lázár István
Katalitikus és fotokatalitikus aerogélek előállítása és vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
kémiai tudományok
Kémiai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Lázár István
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék
helyszín rövidítés: D505


A kutatási téma leírása:

A vázanyagaikban aktív, illetve kovalensen funkcionalizált aerogélek hagyományos, oldatfázisban kémiai reaktánsokkal végzett katalitikus kémiai felhasználásai egyre szélesebb körben terjednek, bár még messze vannak a rutinszerű alkalmazásoktól. Ezek mellett ugyan nem ismeretlenek, de eddig viszonylag kevesebb figyelmet kaptak azok az aerogélek, amelyek nem kémiai, hanem fotokémiai aktivitással rendelkeznek. Kutatócsoportunkban korábban már előállítottunk és vizsgáltunk olyan, TiO2-SiO2 hibrid, porfirinkomplexekkel szubsztituált, illetve nanoarany részecskéket tartalmazó szilika aerogéleket, amelyek szerves molekulák, például környezetben megtalálható textilipari festékek, valamint környezetszennyező anyagok, például klórozott fenolok katalitikus bontására vagy átalakítására voltak alkalmasak. Legújabban olyan laboratóriumi fotoreaktort fejlesztettünk ki, amely nagy energiájú led fényforrások segítségével a katalitikus aktivitás szelektív és hatékony vizsgálatát teszi lehetővé. A kidolgozandó doktori munka keretein belül a jelölt (kiindulva a már létező eljárásokból) fotokémiai aktivitással, illetve hagyományos katalitikus aktivitással bíró, új aerogéleket állít elő. Vizsgálja a fotokémiai aktivitás hullámhossz-függését, sebességét, kinetikáját, meghatározza a keletkező termékek összetételét, eloszlását, javaslatot tesz a folyamat mechanizmusára. Az aerogélek előállításához elsősorban szuperkritkus széndioxidos technológia áll a rendelkezése, de ideális esetben a jelölt ki tud dolgozni egy szuperkritikus szárítást nem igénylő előállítási módot is. A katalitikus kémiai aktivitás megvalósításához akár hibrid struktúrák, akár nanokompozitok alkalmazásával jut el, felhasználja a szakirodalomban publikált eredményeket, azokat továbbfejleszti, saját kutatási útvonalat valósít meg, és az eredményeit nemzetközi folyóratokban jelenteti meg.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
katalitikus kémiai ill. anyagtudományi tapasztalat előnyt jelent

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2021-05-17


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )