Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth Zsófia
Vad Csaba Ferenc
A szélsőséges időjárási események hatásai vízi közösségek összetételére és az ökoszisztémák működésére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Vad Csaba Ferenc
társ-témavezető: Horváth Zsófia
helyszín (magyar oldal): Ökológiai Kutatóközpont
helyszín rövidítés: MTA


A kutatási téma leírása:

"A szélsőséges időjárási események gyakran drámaibb változásokat okoznak az ökoszisztémákban, mint az emelkedő éves átlaghőmérséklet. Az ott élő élőlényeknek ugyanis gyakran nincs ideje alkalmazkodni (élettani vagy gyors evolúciós változásokkal) a hirtelen megváltozó környezethez. Emiatt vizsgálatuk az elkövetkezendő évek egyik kiemelt feladata, amely a klímaváltozás hatásainak minél realisztikusabb előrejelzéséhez is nélkülözhetetlen.
A kutatás során kísérletes megközelítésben fogjuk vizsgálni hőhullámok hatását a vízi ökoszisztémákra, plankton közösségek összetételén és dinamikáján keresztül. A plankton kulcsfontosságú a vízi táplálékhálózatokban, hiszen a fitoplankton fotoszintézisével a napenergiát a heterotróf élőlények számára felhasználhatóvá teszi, a zooplankton pedig az így megtermelt energiát továbbítja a felsőbb trofikus szintek felé. A plankton közösségek összetételében bekövetkező változások tehát a teljes vízi ökoszisztéma szintjén megfigyelhető következményekkel járnak. Emellett mind a fitoplankton, mind a zooplankton-szervezetek kiváló alanyai a közösség-ökológiai kutatásoknak hatalmas funkcionális diverzitásuk, illetve rövid generációs idejük miatt, amely lehetővé teszi a környezetváltozásra adott gyors választ.
Laboratóriumi mikrokozmosz- és szabadtéri mezokozmosz-kísérletek során a következő fő kérdésekre keressük a választ: (1) Hogyan változnak meg a fajok közötti kölcsönhatások az emelkedő hőmérséklet hatására? (különös tekintettel egyes kulcsfontosságú fajok közösségben betöltött szerepére) (2) Ezt hogyan befolyásolja, ha a hőmérséklet hőhullámok, azaz szélsőséges klimatikus események formájában fejti ki hatását? (3) A hőmérséklet-hatására bekövetkező funkcionális változások hogyan befolyásolják a planktonikus közösség összetételét, (4) valamint ezen keresztül a vízi ökoszisztémák működését (pl. produktivitás, forrásfelhasználás, stabilitás)?
A tervezett kutatás az idén kezdődött AQUACOSM-plus (H2020-INFRAIA No. 871081) nemzetközi projekt keretében valósul meg. Ez az AQUACOSM projekt (https://www.aquacosm.eu/project-information/) folytatásaként idén tavasszal kezdődött és négyéves időtartamú. A projekt keretében kiváló lehetőség nyílik nemzetközi mobilitásra, élvonalbeli kutatási infrastruktúrák meglátogatására a résztvevő kutatóintézeteknél, valamint nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is.
A kutatás számos gyakorlati feladatot is magába foglal, így pl. laboratóriumi kultúrák fenntartása és használata, mikroszkópos technikák és általános labor munkák (pl. általános vízkémiai mérések).
A projektben több kutatási téma kialakítására is van lehetőség, a konkrét kutatási téma a jelentkezővel történő egyeztetés során alakul ki."

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
"- Magas szintű angol nyelvtudás (írott és beszélt)
- Önállóan és csapatban való munkavégzés

Előnyök:
- Alapvető statisztikai módszerek felhasználói szintű ismerete
- Elméleti és gyakorlati közösségökológiai ismeretek
"

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2021-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )