Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Árpád Muhoray
A hazai árvízi védekezés irányítási rendszere, feladatai, a védekezés korszerűsítési lehetőségei, különös tekintettel a katasztrófavédelmi/lakosságvédelmi feladatokra, a

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: National University of Public Service, Budapest
military engineering
Doctoral School of Military Engineering

Thesis supervisor: Árpád Muhoray
Location of studies (in Hungarian): KMDI
Abbreviation of location of studies: KMDI


Description of the research topic:

A tudományos probléma megfogalmazása:

A globális klímaváltozással összefüggésbe hozható időjárási helyzetek miatt gyakrabban alakulnak ki folyóinkon magas vízszinttel tetőző árhullámok, hazánkban az árvízzel fenyegetett településeken közel 2,5 millió ember él. Ennek okán kiemelt feladat az árvízi védekezés szervezetének, irányítási rendjének kialakítása, a védelmi igazgatás működtetése, a katasztrófavédelmi szervek közreműködése, azok műszaki menedzsmentjének megszervezése, az önkéntes mentőszervezetek bevonása, a magasan képzett katasztrófavédelmi állomány biztosítása, az önkormányzatok felelősségi körében irányított védekezés hatékony végrehajtása.
Nélkülözhetetlen a vízügyi igazgatási, a katasztrófavédelmi szervek és önkormányzatok általi preventív munka, a konzekvens hatósági joggyakorlás.
Az árvízi védekezéssel kapcsolatos összetevők azonosítása, az ár és belvízvédettség növelését, a katasztrófavédelem irányítási rendjének magasabb szintűvé tételét szolgáló lehetőségek, a hatékony műszaki menedzsmentet, korszerű szakemberképzést létrehozó módszerek feltárása napjainkban rendkívül időszerű.

Kutatási célkitűzések:

A beazonosított, még nem kellően feldolgozott problémakör tudományos igényességgel történő elemzését követően a releváns jogszabályi környezetben a hazai árvízi védekezés szervezeti kialakításának, irányítási rendszerének, a védelmi igazgatás működtetésének, bennük a katasztrófavédelem részvételének, műszaki menedzsmentjének vizsgálata, módszertanuk megalkotása, továbbá javaslatok tétele a kutató-mentő tevékenység fejlesztésére, a települési pv. szerveztetek alkalmazására, a katasztrófavédelmi képzés korszerűsítésére.
Tervezett, illetve várható új tudományos eredmények:

A kutatási tevékenység eredményeként a hazai árvízi védekezés szerkezeti és nem szerkezeti elemek tökéletesítése, tudományos módszerek kidolgozása a védelmi igazgatás működtetésére, az önkormányzatok ár és belvízvédelmi megelőzési, felkészülési és védekezési feladataira, az árvízi jelenségek kezelésére, a települési vízkárelhárítási tervek és vízelvezetési rendszerek felülvizsgálatára. Módszertani eljárások kidolgozása a mentőszervezetek felkészítésének, minősítésének segítésére, összefüggések feltárása az INSARAG alapelveken dolgozó kutató-mentő csapatok és az árvízi védekezés feladataiban. A kutatás hozzájárulhat a katasztrófavédelmi műszaki menedzsment és eszközrendszer tökéletesítéséhez, a műszaki fejlesztés irányainak kitűzéséhez, a raktárbázisokon, a települési szinten rendelkezésre álló eszközök, induló logisztikai készletek optimalizálásához. Új képzési formák és azok alkalmazhatóságának kidolgozása.

Number of students who can be accepted: 2

Deadline for application: 2021-06-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )