Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Átmenetifémionok kölcsönhatása peptidekkel, szerepük a neurodegeneratív betegségek kialakulásában

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
chemistry
Doctoral School of Chemistry

Thesis supervisor: Csilla Kállay
Location of studies (in Hungarian): Debreceni Egyetem, Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék Kémiai Épület, IV. emelet, D428, D408, D411, D429, D430
Abbreviation of location of studies: D428


Description of the research topic:

Ma már általánosan elfogadott, hogy egyes fémionok fontos szerepet játszanak a neurodegeneratív elváltozások kifejlődésében és ezen betegségek lefolyásában is. Ezek közül talán a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór a legelterjedtebb és legismertebb, de a közélet szempontjából a legnagyobb figyelmet a prionproteinek konformációváltozásához kapcsolható megbetegedések (pl. a Creutzfeldt-Jakob-kór vagy kerge marhakór) kapták.
Azt már korábban is tudták, hogy az idegrendszeri betegségek kialakulása alapvetően a fehérjemolekulák konformációváltozásával, és az azt követő aggregációjával van összefüggésben, de ezen fehérjék nagy fémionaffinitása és így a fémionok ezen folyamatokban betöltött szerepe csak az újabb kutatások alapján vált egyértelművé. Az Alzheimer-kór esetén az agyban kóros fehérje lerakódások, ún. amiloidplakkok keletkeznek, amelyekben bizonyos átmenetifémionok nagy mennyiségben vannak jelen.
A fémionok és a peptidek közötti kölcsönhatásnak két területen lehet jelentősége:
1.) A fémion koordinációja a peptidhez. Ezt a területet már igen széles körben tanulmányoztuk, a kutatások több évtizedes múltra tekintenek vissza. A biológiai szempontból igen jelentős prion proteinek és az amiloid-β peptidek különböző átmenetifémionokkal való kölcsönhatásának vizsgálata kutatócsoportunkban 15 évvel ezelőtt kezdődött el.
2.) A peptid fémion-katalizált oxidációja. Az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat az utóbbi években kezdtük el. Ennek azért van jelentősége, mert a legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy az oxidatív stressz és a reaktív oxigént tartalmazó részecskék képződése is hozzájárul a neurodegeneratív betegségek kialakulásához.
Célunk annak feltérképezése, hogy egyes aminosavak peptidláncbeli helyzete, illetve fémionhoz való koordinációja hogyan befolyásolja a peptidek oxidációját.
A kereskedelmi forgalomban nem kapható peptideket magunk állítjuk elő a Liberty 1 készülék segítségével, szilárdfázisú peptidszintézissel. A képződő komplexek stabilitási állandóit pH-potenciometriás módszerrel határozzuk meg. A komplexek szerkezetének igazolására UV-Vis és CD és NMR spektroszkópiás vizsgálatokat végzünk. Az oxidáció előrehaladásának követése HPLC, az oxidált termékek azonosítása HPLC-ESI-MS, és MS/MS mérésekkel történik. További célunk az oxidáció mechanizmusának feltérképezése, amihez kinetikai méréseket tervezünk.

Required language skills: angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2021-01-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )