Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Imre Lázár
A betegségek és a gyógyítás kulturális és kultúraközi vonatkozásai

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
general health sciences
Doctoral School of Mental Health Sciences

Thesis supervisor: Imre Lázár
Location of studies (in Hungarian): Károli Gáspár Református Egyetem
Abbreviation of location of studies: KGRE


Description of the research topic:

Az orvossá válás folyamatának kulturális antropológiai kutatása és elemzése (Zsinkó Szabó Zoltán) lehetővé teszi az orvosi képzés és az un. rejtett kurrikulum kvalitatív társadalomtudományi vizsgálatát, az orvossá válás folyamatának beavatási szakaszainak feltárását, a kapcsolódó szertartások, jelentéshálók vizsgálatát. Vizsgáljuk az orvossá válás a gyógyítás tekintetében diszfunkcionális kulturális mozzanatait, az orvossá válás mint rite de passage (átmeneti ritus) a medikus tekintetében megterhelő aspektusait, a liminális állapot kulturális természetét, illetve az orvossá válás mint ritusláncolat illetve mint stresszláncolat kulturális dinamikáját csoport és egyéni szinten. A kutatás tárgya az alternatív beavatási folyamatok generálódása, ritualizálódása (pl. HUMÁNIA), illetve a hivatásjellegú foglalkozások (pap, orvos stb) összevető elemzése.

A genderkultúra és egészség tárgykörében Járai-Vojczek Judit vizsgálja a média hatását a női és az anya szerepre szemikvalitatív kutatási eszközökkel. Elemzi a hagyományos és a fogyasztói, illetve posztmodern társadalmi közegben kitermelődő női attitűdök, szerepkészletek és normák megjelenését és fogadtatását a médiában. A kutatás kvantitatív elemzési háttérként magába foglalja a Hungarostudy vizsgálatok kapcsán felmerülő kérdéseket és az ezen eredmények alapján megfogalmazódó kérdések mentén fókuszcsoport vizsgálattal, és mélyinterjúk révén tárja fel a gender kultúra, az egészséglélektan és orvos antropológia határterületén felmerülő kérdéseket.

Sajátos kulturális antropológiai tradíciót képez Boas tanítványok, mint Margaret Mead által képviselt „Culture and Personality” irányzat. A magyar társadalom sajátos történeti, szociológiai adottságai is egészséglélektani következményeket is magában hordó nyomott hagynak az ilyen értelemben vett kollektív lélektani jellemzőkön. Ennek az összefüggésrendszernek a vizsgálatát célozza Farkas Péter kutatása.

A témavezető saját kutatása a gyógyítás és a spiritualitás közötti történeti kapcsolatokat vizsgálja a mai spirituális gyógyítás, hitgyógyászat, illetve az alternatív orvoslás irányzataival összevetésben. A jelen kutatásban a történeti orvosi antropológia és a kvalitatív társadalomtudományi módszerek ötvöződnek. Vizsgáljuk a gyógyító imákat, ráolvasásokat, szentelmények használatát illetve egyéb gyógyító rítusokat illető magyarázó modelleket. Különös figyelem illeti a plurális orvoslás problémakörén belül az eltérő kozmológiák, hermeneutikai keretek, jelentéshálók antagonizmusát, szinkretizálódását, illetve komplementarizálódását.
A vizsgálódás körét képezi a szakrális kommunikáció kapcsolata a gyógyítás folyamatával, a biopszichoszocio-spirituális paradigma (Sulmasy) viszonya a magatartástudományokhoz, illetve a biomedicína hagyományos területeihez.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2020-12-24


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )