Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
András Székács
Természetes környezeti stresszorok és xenobiotikumok hatása vízi mikroszervezetekre

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pannonia
environmental sciences
Doctoral School of Chemistry and Environmental Sciences

Thesis supervisor: Edina Lengyel
co-supervisor: András Székács
Location of studies (in Hungarian): PE, Limnológia Intézeti Tanszék; NAIK AKK
Abbreviation of location of studies: PELim


Description of the research topic:

A természetes felszíni vizekben és a mezőgazdaságban alkalmazott vízállományban (pl. öntözővizekben) megjelenő szerves és szervetlen mikroszennyezők toxikus hatást fejthetnek ki a különböző vízi organizmusokra. A fenntartható mezőgazdaság és környezetvédelem szempontjából egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az ökológiai megfontolások az agráriumban alkalmazott technológiák megítélése és a megfelelőbb mezőgazdasági gyakorlat kialakítása során. A felszíni vizek tekintetében ökotoxikológiai szempontból a legnagyobb mértékű környezeti terhelést a különböző gyomirtó (herbicid) szerek jelentik. A herbicid készítmények hatóanyagai és az azok kiszereléséhez alkalmazott felületaktív anyagok, detergensek, egyéb formázó adalékok vagy más kísérő anyagok felszíni vizekbe kerülve időszakos szennyezőként viselkedhetnek és hatást fejthetnek ki a vízi környezetre és a különböző biológiai szervezetekre.
A PhD hallgató feladata különböző természetes környezeti stresszorok és mikroszennyezők (pl. célzottan választott ható- és adalékanyagok) hatásának vizsgálata laboratóriumi körülmények között tenyészetben tartott zöld-, kova-, kékalga fajokon, továbbá természetes felszíni vizekben növesztett biofilmen. Az egyes algafajokkal végzett vizsgálatok során a hallgató feladata a növekedésgátlás megfigyelése, klorofill-a-, és antioxidáns-tartalom meghatározása, fotoszintetikus aktivitás mérése, teratogén formák megjelenésének detektálása. A hallgató további feladata biofilmek növesztése a NAIK Ökotoxikológiai Osztályán kifejlesztett speciális algabójának alkalmazásával. Ezt követően a biofilmen végzett vizsgálatok során a PhD hallgató feladata az algaközösségek összetételének meghatározása, fotoszintetikus aktivitás és klorofill-a tartalom mérése, valamint EPS (extracellular polymeric substance) mátrix összetevőinek (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) mennyiségi meghatározása
A hallgató részt vesz egy komplex, vízminősítésben alkalmazott, fluorimetriás kimutatási technikán alapuló módszer fejlesztésében és alkalmazásában, mely a felszíni vizekben jelenlévő lebegő és filmképző algaközösségek mennyiségi és minőségi meghatározását szolgálja.

A kutatási téma előzményei:
A Limnológia Intézeti Tanszék és a NAIK AKK több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a természetes környezeti stresszorok ökológiai és ökofiziológiai, valamint a mezőgazdasági eredetű szerves mikroszennyezők egyedi és kombinációs ökotoxikológiai hatásainak vizsgálatában. A kutatások eredményeiről vezető nemzetközi szakfolyóiratokban (D1, Q1) megjelenő közleményeinkben számoltunk be. A kutatáshoz szükséges anyagi forrást NKFIH pályázat biztosítja.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2020-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )