Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Melinda Szilágyi-Bónizs
MikroRNS-ek jelentőségének vizsgálata petefészekrákban

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Debrecen
theoretical medicine
Doctoral School of Molecular Cellular and Immune Biology

Thesis supervisor: Melinda Szilágyi-Bónizs
Location of studies (in Hungarian): Debreceni Egyetem
Abbreviation of location of studies: DEÁOK


Description of the research topic:

A miRNS-ek olyan kis, nem kódoló RNS molekulák, amelyek fontosak lehetnek a tumorok keletkezésében és inváziójában közreműködő gének poszttranszkripcionális szabályozásában. Emellett extracelluláris megjelenésüknek köszönhetően (ezek az ún. szabad miRNS-ek) feltehetőleg részt vesznek a tumorsejtek között megvalósuló kommunikációban, valamint segítik a tumorok növekedéséhez kedvező mikrokörnyezet kialakítását. A miRNS-ek detektálható mennyiségben jelen vannak a testfolyadékokban is, ezért a nem-invazív diagnosztikában alkalmazható ígéretes biomarker jelöltekként tartják őket számon. Számos ráktípusban, többek között petefészekrákban is ismert a miRNS mintázat megváltozása, amely az 5. leggyakoribb, rákos megbetegedésre visszavezethető halálok a nők körében. A petefészekrák kialakulásának kockázatát növeli az ösztrogén molekuláknak való nagyfokú kitettség. A fiziológiás ösztrogén mellett más molekulák is rendelkeznek ösztrogén hatással, mint pl. a zearalenon, amely a Fusarium fajok által termelt mikotoxin és gyakran kontaminálja a gabonából készült termékeket, vagy a műanyagok gyártásánál alkalmazott biszfenol A, amellyel a műanyag termékekből való kiszivárgása következtében kerül kapcsolatba az emberi szervezet. Bár a miRNS-ek szerepe feltételezhető az ösztrogén hatás közvetítésében, hiányos a szakirodalom a petefészekrákban betöltött pontos szerepüket illetően. Munkánk során célunk olyan miRNS-mRNS hálózatok azonosítása, amelyek fontos szerepet tölthetnek be az ösztrogén molekulák karcinogén hatásának közvetítésében. Ennek érdekében humán epitéliális ovárium sejtkultúrák miRNS és mRNS expresszióját tervezzük monitorozni ösztradiol, zearalenon és biszfenol A molekulákkal való kezelések hatására. Vizsgálatainkat szeretnénk kiterjeszteni a szabad miRNS-ek jelentőségének megismerésére is. Eredményeink közelebb vihetnek minket a miRNS-ek, köztük a szabad miRNS-ek tumorok keletkezésében betöltött szerepének megértéséhez, és akár új terápiás targetek azonosításához is elvezethetnek, mivel a miRNS-ek szintjének célzott befolyásolása kedvező hatást gyakorolhat a tumorsejtek fenotípusára és inváziós képességére.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2020-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )