Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Andrea Ladányi
Tumorimmunológia – Tumorinfiltráló immunsejtek szerepe a daganatok progressziójában illetve kezelésük hatékonyságában

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
Doctoral School of Pathological Sciences

Thesis supervisor: Andrea Ladányi
Location of studies (in Hungarian): Országos Onkológiai Intézet
Abbreviation of location of studies: OOI


Description of the research topic:

A mononukleáris infiltrátum jelenléte illetve mennyisége több tumortípus esetén prognosztikus jelentőségű. Különböző sejtpopulációk, elsősorban T-limfociták és dendritikus sejtek infiltrációja összefüggést mutatott a daganatok méretével, stádiumával, áttétképzésével, illetve a betegek túlélésével. Az egyes sejttípusok prognosztikai szerepének meghatározásában jelentősége van az infiltrátum lokalizációjának (intra- ill. peritumorális), a sejttípusnak, és egyes esetekben a tumor illetve a betegek jellemzőinek is. A különböző immunsejt-populációk szerepe az egyes daganattípusokon belül is esetenként ellentmondásos, ami részben sokrétű funkcióikból is adódhat, pl. a tumor-asszociált makrofágok immunológiai funkciójuk mellett az angiogenezis szabályozásában is részt vesznek. Az immunsejtek jelenléte emellett önmagában nem jelenti hatásos immunreakció kialakulását, s így az infiltráció mértéke sem utal egyértelműen az immunválasz erősségére. Ezért az utóbbi időben a funkcionális megközelítés szerepe nő, előtérbe került például a T-sejtek aktiváltsági állapota, valamint a különböző gátló sejttípusok és szabályozó mechanizmusok tanulmányozása.
Vizsgálatainkban a különböző infiltráló immunsejtek, így dendritikus sejtek, T- és B-limfociták előfordulását és aktivitási állapotát, valamint ezeknek a daganatok jellemzőivel és a betegség kimenetelével való összefüggéseit kutatjuk több tumortípus, elsősorban melanóma és fej-nyaki daganatok esetén. Értékeljük különböző immunterápiás kezelésmódok (interferon-alfa, interleukin) hatását az infiltráló immunsejtek mennyiségére és jellemzőire. A vizsgálatokat immunhisztokémiai és áramlási citometriás módszerek alkalmazásával végezzük, primer tumor- és nyirokcsomó-mintákon. Megkülönböztetett figyelmet fordítunk az őrszemnyirokcsomók – a daganatok elleni immunválasz kialakulásának fő színterei – immunológiai paramétereinek tanulmányozására.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2020-12-06


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )