Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Andrássy György
Emberi jogok, kisebbségvédelem, bevándorlás Jogi problémák, amelyek kihatnak az emberiség nyelvi, kulturális és vallási jövőjére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Andrássy György
helyszín (magyar oldal): PTE ÁJK Jogbölcseleti és Társadalomelméleti Tanszék
helyszín rövidítés: AJK


A kutatási téma leírása:

A világ a nyelvi, kulturális és vallási sokféleség képét mutatja és a legtöbb államot szintén jellemzi ez a sokféleség: csaknem minden államban van nyelvi, kulturális és vallási többség és így csaknem minden államban élnek nyelvi, kulturális és vallási kisebbségek is.

A második világháború után a nyelvi, kulturális és vallási kisebbségek nemzetközi védelmét beillesztették az emberi jogok nemzetközi védelmének formálódó rendszerébe. Az eredmény egyelőre nem kielégítő sem elméleti, sem gyakorlati szempontból: bár az emberi jogok nemzetközi joga e téren is meglehetősen kiterjedtté vált, s különféle instrumentumaihoz kifinomult végrehajtási-jogértelmezési mechanizmusok kapcsolódnak, mindez nem feledteti a konstrukció jogelvi-logikai ellentmondásait, következetlenségeit és azt, hogy a rendszer csak enyhíti, de nem oldja meg a valóságban meglevő súlyos feszültségeket, konfliktusokat. Van tehát itt egy sor megoldásra váró fontos elméleti probléma.

A problémák a hivatalos nyelv intézményében ütköznek ki a legélesebben: az államok nem nélkülözhetik a hivatalos nyelv intézményét, ugyanakkor nem teszik hivatalos nyelvvé a területükön beszélt összes nyelvet, ennek folytán viszont úgy látszik, alapvető emberi jogi elveket sértenek: hátrányos megkülönböztetésben, illetve eltérő bánásmódban részesítik azokat a személyeket, akiknek a nyelve nem kapta meg a hivatalos nyelv jogállását. Ráadásul úgy tűnik, az államok nem is igen tudnák kiküszöbölni ezeket a problémákat, mert a területükön beszélt összes nyelvnek aligha adhatnák meg a hivatalos nyelv jogállását e nyelvek nagy száma miatt. És felmerülnek hasonló problémák az államok kulturális és vallási elköteleződései kapcsán is, csak enyhébb formákban. Mindezeket a rendellenességeket a nemzetközi kisebbségvédelem instrumentumainak végrehajtó szervei különféle kisegítő megoldásokkal próbálják mérsékelni, általában úgy, hogy ragaszkodnak a már említett alapvető emberi jogi elvek érvényesüléséhez, mindazonáltal különbséget tesznek a történelmi és a bevándorló kisebbségek, illetve az ilyen kisebbségekhez tartozó személyek nyelvi, kulturális és vallási jogai között.

A témavezető régóta kutatja a vázolt témát és sikerült rátalálnia a fő problémák egy megoldására. A PhD hallgató kutató munkája irányulhat e koncepció továbbfejlesztésére, részleteinek kimunkálására, ez azonban nem elvárás. A témakiírás lehetőséget nyújt a tárgykör úgyszólván minden kérdésének elmélyült, alkotó tanulmányozására és különböző megközelítések szerinti feldolgozására elméleti-filozófiai, nemzetközi jogi, belső jogi és európai integrációs összefüggésekben egyaránt.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2019-06-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )