Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gábor Csukly
Szociális kogníció vizsgálata pszichiátriai betegségekben

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Doctoral School of Mental Health Sciences

Thesis supervisor: Gábor Csukly
Location of studies (in Hungarian): SE Pszichiátriai és Pszichoterápiés Klinika
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

Szociális kogníción az embertársainkkal kapcsolatos információ feldolgozását, tárolását és előhívását értjük. Ide tartozik például a mentalizáció képessége, melynek segítségével mentális állapotokat vagyunk képesek feltételezni másoknak (pl.: harag), vagy az arcok, arckifejezések, gesztusok felismerése is. A szociális kogníció sérülése legnyilvánvalóbban autizmusban, vagy frontális koponyasérüléseknél jelentkezik. Mára azonban nyilvánvalóvá vált, hogy számos pszichiátriai betegségben, pl. szkizofréniában is megtalálhatóak a szociális kogníció zavarai. A mentalizáció, valamint az arckifejezések illetve érzelmek felismerésének zavari egyre intenzívebben kutatott területei a pszichiátriának. Több vizsgálat is megerősítette, hogy pl. szkizofréniában a funkcionalitás (munkahely keresés, iskolai teljesítmény, stb.) szorosabb összefüggést mutat a szociális kognícióval, mint az egyéb neurokognitív funkciókkal (pl.: memória vagy exekutív funkciók).
Jelen vizsgálatok célja a szociális kognícióval kapcsolatos elektrofiziológiai folyamatok feltérképezése lenne. Arra keresnénk a választ, hogy a szociális kognícióval kapcsolatos teljesítmény, pl. érzelemkifejező arckifejezések felismerése, vagy a mentalizáció milyen elektrofiziológiai paraméterekkel illetve agyi régiókkal köthető össze, illetve azok milyen módon károsodnak a vizsgált betegségekben (elsőként vizsgált betegség a szkizofrénia lenne). Az EEG vizsgálatok során a klasszikus kiváltott válasz paradigmákon kívül idő-frekvencia elemzést is szeretnénk végezni (ERSP = Event Related Spectral Perturbation), mely módszer segítségével nemcsak az időkapcsolt (event-locked activity), de az indukált agyi aktivitást (induced activity) is tudjuk vizsgálni, ez utóbbi segítségével olyan folyamatokról kaphatunk pontosabb képet, melyeket eddig alig, vagy egyáltalán nem vizsgáltak szociális kognícióban. Az elektrofiziológiai módszerek hatalmas előnye a nagyon jó időbeni felbontás, hátrányuk viszont a viszonylag durva, sokszor pontatlan térbeli felbontás. A vizsgált folyamatok pontosabb térbeli feltérképezése érdekében funkcionális MR vizsgálatokat is tervezünk annak megalapítására, hogy a fenti folyamatok pontosan milyen központi idegrendszeri struktúrákhoz köthetőek (pl. amygdala, prefrontális kéreg), illetve azok működése mennyire sérült.
A fenti vizsgálatok segítségével úgynevezett 'biomarker'-eket keresünk, melyek alkalmasak lehetnek a betegek állapotának pontos nyomon követésére, illetve az alkalmazott terápiák monitorozására. Vizsgálatainkat legelőször szkizofrén betegeken fogjuk végezni.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2018-08-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )