Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Árpád Dobolyi
A TIP39 és a PTH2 receptor neuromodulátor rendszer szerepe az anyai adaptációk központi idegrendszeri szabályozásában

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
theoretical medicine
János Szentágothai Doctoral School of Neurosciences

Thesis supervisor: Árpád Dobolyi
Location of studies (in Hungarian): Anatómiai Intézet
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

A tuberoinfundibular peptide of 39 residues (TIP39) egy 39 aminosavból álló neuromodulátor. Aminosavszekvenciáját és harmadlagos szerkezetét tekintve hasonlóságot mutat a parathormonhoz (PTH) és a parathormon-szerű peptidhez (PTHrP). A PTH és PTHrP peptidekkel ellentétben a TIP39 aktiválja a kettes típusú parathormon receptort (PTH2R). A PTH2R egy hét transzmembrán hélix-el rendelkező receptor, amely a G-fehérje kapcsolt receptorok II-es osztályába tartozik.
A TIP39-et tartalmazó sejtek 3 helyen fordulnak elő a patkány központi idegrendszerében: a subparafascicular area (SPA) területén és a posterior intralaminar magban a thalamusban, valamint a medial paralemniscal nucleus (MPL)-ban, a híd laterális részén. A TIP39 sejtek számos területre vetülnek, ahol a TIP39 receptora, a PTH2R is megtaláléható: limbikus kéreg, laterális septum, mediális amygdala, preoptikus terület, a hypothalamus több magja, és a periaqueductalis szürkeállomány. A TIP39 szintje az agyban a posztnatális élet során a 16. napig növekedik, a 33. napig stagnál, majd innentől kezdve csökken, és a 125. posztnatális napon pedig TIP39 már éppen csak kimutatható mennyiségben van jelen az agyban. Mivel a PTH2R szintje eközben nem változik, feltételeztük, hogy a TIP39 szintje megfelelő stimulus, vagy állapotváltozás hatására újra növekedhet. In situ hibridizációval kapott előkísérleti adataink alapján a TIP39 mRNS szintje anya patkányokban a fiatal állatok szintjére növekedik a szoptatás alatt a posterior intralaminar thalamikus magban, míg nem változik a subparafasciculáris area területén. Ezen előkísérleti adatokra alapozva a következők a célkitűzéseink:
1. Leírjuk a TIP39 mRNS és immunoreaktivitás szintjének változását anya patkányokban a terhesség során és a szoptatás alatt, és anyai viselkedésre szenzitizált nőstényekben in situ hybridizáció, valós-idejű PCR, és immunfestés segítségével. Szintén mérni fogjuk, hogy szenzitizáció során az anyai viselkedés kialakulásával hogyan korrelál a TIP39 mRNS szintje.
2. Vizsgálni fogjuk a TIP39 sejtek neuronális kapcsolatrendszerét kísérletes agyi léziók, retrográd és anterográd nyomjelző anyagok felhasználásával.
3. Antagonizálni fogjuk az endogén TIP39 hatását anya patkányokban, és megfigyeljük ennek hatását a laktációra (prolaktin felszabadulásra) és az anyai viselkedésre. Ebből a célból tervezzük TIP39-et és PTH2R-t nem expresszáló transzgén állatok, valamint egy hatékony és specifikus PTH2R antagonista használatát.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2018-09-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )