Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Az átalakuló Közös Agrárpolitika egyes gazdasági kérdéseinek vizsgálata

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Gödöllő
business and management
Doctoral School of Management and Business Administration

Thesis supervisor: Miklós Vásáry
Location of studies (in Hungarian): Szent István Egyetem
Abbreviation of location of studies: SZIE


Description of the research topic:

Az Európai Unió (EU) – létrejöttétől egészen napjainkig – egyik legmeghatározóbb szakpolitikája a Közös Agrárpolitika (KAP). A korábbi évtizedek során már számos változáson és átalakuláson ment keresztül a szabályrendszere. A legutolsó, 2013-ban eldöntött intézkedések alapján megvalósuló reformszakasz részint továbbvitte azokat a támogatási és intézkedési elemeket, amelyeket eddig is alkalmaztak. Ugyanakkor a fokozódó társadalmi, gazdasági, környezeti kihívásoknak történő megfelelés érdekében új és újszerű intézkedések megvalósítására is vállalkozott. Ezen változások hazánkban és a többi EU tagállamban is nagymértékben fogják befolyásolni a mezőgazdaság és6 az élelmiszeripar, így a teljes agrobiznisz rendszerét, fejlődését.
E folyamatok során számos elem és folyamat tudományos igényességgel megvalósuló vizsgálatára nyílhat lehetőség. Az egyes ágazatok esetében, részben a reformtól függetlenül bekövetkező változások (pl. tej- és cukorkvóta kivezetése) részben az újonnan bevezetendő intézkedések (pl. új közvetlen támogatási vagy átalakuló vidékfejlesztési jogcímek, kockázatkezelés és jövedelemstabilitás megteremtése) fogják a változásokat indukálni. Komplex megközelítésben az egyes alágazatok közötti hatások feltérképezése, az egyes szegmensek, támogatási jogcímek esetében megvalósuló gazdasági és társadalmi folyamatok vizsgálatára nyílhat mód. Összefüggések feltárására ad lehetőséget, hogy a hazai agráriumban a kapcsolódó ágazatok (pl. pénzügyi vagy biztosítási) közötti hatások elemzése is több tudományos tekintetben hasznosítható eredménnyel járhat. A mezőgazdaság belső reakcióinak feltárása mellett a többi EU tagállam vonatkozásában megjelenő piaci, versenyképességi és egyéb gazdasági hatás nyomon követése és mélyreható elemzése is szükséges. A hazai események értékelése során a nemzetközi összefüggések és külpiaci -gazdasági, -politikai változások adat eredmények vizsgálata nem megkerülhető a hazai viszonyokról szóló értékelés során.
Azt már most lehet látni, hogy KAP keretében megvalósuló belső reformtörekvések mellett számos külső tényező (Pl. EU költségvetés, nemzetközi piaci trendek) is hatással lesznek a hazai és Európa egészének (mező)gazdaságára. E folyamat keretében – az Európa 2020 célokkal összhangban – felértékelődik a fenntartható, okos és inkluzív növekedés megvalósításának szükségessége valamit az ezzel kapcsolatos intézkedések alkalmazásának igénye és jelentősége. Látható, hogy az innováció szerepe a mezőgazdaságban, a szereplők között megvalósuló tudásátadás hatása és ökonómiája jelentősen befolyásolni fogja egy-egy ország versenyképességét. A témakör tudományos igényességgel megvalósuló vizsgálata releváns és gyakorlati jelentőséggel is bíró eredményekre vezethet.


Deadline for application: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )