Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Antal Szőke
Magyar kutyafajták tenyésztési szempontból fontos morfológiai tulajdonságainak vizsgálata, különös tekintettel a szőr színére és típusára

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Gödöllő
animal husbandry
Doctoral School of Animal Biotechnology and Animal Science

Thesis supervisor: Antal Szőke
co-supervisor: László Varga
Location of studies (in Hungarian): Szent István Egyetem
Abbreviation of location of studies: SZIE


Description of the research topic:

A magyar pásztor- és vadászkutyafajták jelentőségét jól tükrözi, hogy e kilenc fajta (komondor, kuvasz, puli, pumi, mudi, magyar vizsla, drótszőrű magyar vizsla, erdélyi kopó, magyar agár) bekerült a Hungarikumok Gyűjteményébe és egy kormányprogram fogja szabályozni tenyésztésüket.
A nemesítés számára fontosak azok a küllemi jegyek és morfológiai bélyegek, amelyekkel az egyes fajták jellemezhetők. Tenyészszemléken és kiállítási bírálatok alkalmával döntő jelentőségű a meglétük, illetve mértékük. A szőrszín ás a szőrtípus a két legalapvetőbb morfológiai bélyeg. Noha a szín klasszikus genetikája régóta ismert, e gének molekuláris genetikai háttereit az utóbbi tíz évben tárta fel a nemzetközi kutatás. A hazai fajtákon még nem végeztek olyan átfogó genetikai elemzést, amely a főbb szín lokuszok egyes allélváltozatait szisztematikusan tesztelték volna. A kilenc magyar fajta tekintetében a szőrszín gének más-más allélkombinációi játszanak szerepet: A-lokusz: (ASIP; aguti szignál peptid) - négy allélját (ay > aw > at > a) egy komplex haplotípus kombináció határozza meg, amely egy fordított SINE szekvenciából és két SNP-ből áll. Az 'a' allél okozza a puli recesszív fekete színét, míg az 'at' allél az erdélyi kopó cser bundaszínét. B-lokusz: (TYRP1, tyrosinase related protein) a barna színt érvényesíti a feketével szemben, a ha a domináns B+ allél helyett a recesszív allél jelenik meg. D-lokusz: (MLPH; melanophilin gene) - a 'd' allél halvány színt generál. E-lokusz: (MC1R; melanocortin receptor) négy allélje közül a dominancia sor végén álló 'e' allél episztatikus a többi színlokusz felett és sárga/vörös szőrszínt eredményez. K-lokusz: (Beta-defensin; CBD103) három allélje közül a KB felelős a domináns fekete szín kialakulásáért, a 'kbr' allél pedig a tigriscsíkos mintázatért. S-lokusz: (MITF; microphthalmia-associated-transciption factor) a kutyák fehérfoltosságáért felelős és minden bizonnyal az 'sw' allél alakítja ki a komondor, kuvasz és mudi egységes krémszínét.
A szőrtípus három gén együttes hatása alakítja ki: RSPO2 (R-sponding-2), FGF5 (fibroblast growth factor-5) és KRT71 (keratin-71). E gének vizsgálata több fajtánál is fontos (komondor, drótszőrű magyar vizsla).
Ezek mellett még több fajtaspecifikus morfológiát meghatározó gén molekuláris genetikai vizsgálata is elvégezhető, például a testméretet befolyásoló IGF1 haplotípus, vagy a koponya formájára ható Runx2 gén genotípusának meghatározása, stb..
A fajták átfogó vizsgálata mellett fontos a genotipizálási technológia adaptálása és fejlesztése is. A cél az, hogy minél olcsóbb, egyszerűbb detektálási módszereket alakítsunk ki. Lényeges szempont, hogy a lehetőségek szerint duplex / triplex reakciókat állítsunk össze ezzel is csökkentve a gyakorlati felhasználást elősegítő genotipizálási költségeket.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2018-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )