Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Klára Kerezsi
Globális és helyi biztonság versus nemi sztereotípiák (A nők szerepe a politikai konfliktusokban, a terrorista és erőszakos cselekményekben)

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: National University of Public Service, Budapest
police studies
Doctoral School of Police Sciences and Law Enforcement

Thesis supervisor: Klára Kerezsi
Location of studies (in Hungarian): Alkalmazott Rendészettudományi Tanszék
Abbreviation of location of studies: RDI


Description of the research topic:

A társadalmi befogadást befolyásoló nemek szerinti egyenlőségnek számos dimenziója van. A nemek szerinti sztereotípiák hatalma erős: annak feltételezése, hogy a nő is lehet erőszakos, a napi tapasztaltok ellenére él a közfelfogásban. Bár a nők beléptek a politikai arénába, és számos olyan pozíciót betöltenek mely korábban csak a férfiak számára állt nyitva, a nőiséggel kapcsolatos elvárások erősen meghatározzák, hogy milyen cselekmények elkövetését feltételezik egy nőről. Az a nő, aki terrorista csoporthoz csatlakozik, megsérti a nőkkel kapcsolatos társadalmi sztereotípiákat.
Érdemes megvizsgálni, hogy e nőknek a terrorista cselekményekben való részvétele értelmezhető-e az áldozati megközelítés szempontjából. Ugyancsak érdemes megvizsgálni, hogy a nők jellemzően milyen szerepet töltenek be a terrorszervezetben (toborzó? támogató? résztvevő?). Van-e azonosság/eltérés a nők által a terrorista szervezetekben betöltött szerepek, illetve a bűnelkövető gengekben, a politikai ellenállásban (ötödik hadoszlop) játszott női szerepek között? A nők részvétele esetén hogyan működik a nemi szerepek által (is) befolyásolt hatalmi dinamika a terrorista csoportban?
Érdemes megvizsgálni, hogy melyek azok a társadalmi, politikai és gazdasági szempontból meghatározó tényezők/körülmények/feltételek, amelyek befolyásolják a többi emberhez való kapcsolatukat? Érdemes feltárni azt a komplex döntéshozatali folyamatot is, amely az erőszakos cselekmények útján elindította őket. A hagyományos felfogás szerint a nők a magánszférához tartoznak. Az erőszakos politikai cselekményeket elkövető nők vizsgálata közelebb vihet a "politikai" és a "magán" elválasztása indokoltságának/indokolatlanságának megértéséhez is. A politikai és a privátszféra megkülönböztetése ugyanis nem érték-független, mivel előnyben részesíti a politikainak minősített, ugyanakkor hátrányba hozza a magán-ként értelmezett dolgokat. A nők erőszakos politikai cselekvésének vizsgálata segít feltárni és megérteni ezeket az összefüggéseket is.
A társadalmi nem dimenziójának beemelése a terrorizmus, a politikai erőszak vizsgálatába jelentősen erősíti a rendészeti jogalkalmazás felkészültségét a társadalmi nemmel kapcsolatos kérdések kezelésében, melynek meghatározó jelentősége lehet a háborús övezetekben történő béketeremtésnél és békefenntartásnál, valamint a városi zendülések kezelésénél.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2018-07-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )