Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
György Vókó
Megváltozott szankciórendszer - megújuló büntetés-végrehajtási jog

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
law
Doctoral School of Law

Thesis supervisor: György Vókó
Location of studies (in Hungarian): Kriminológiai és Büntetés-végrehajtási Tanszék
Abbreviation of location of studies: KBT


Description of the research topic:

A bűnözés elleni küzdelem helyeselhetően a maga komplexitásában igyekszik vizsgálni és feltárni az okokat a kiküszöbölésük érdekében. Ennek során egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a szankció végrehajtásának az egész, a tágabb értelemben vett büntetőeljárásban, a büntető felelősségre vonás folyamatában betöltött szerepére, hogy minden büntetés vagy büntetőjogi intézkedés hatékonysága nagymértékben függ a büntetés-végrehajtási szervek tevékenységének színvonalától is. Mit ér a nyomozás vagy a tárgyalás által esetleg kiváltott „marénoi pszichodráma”, ha nem részesül további társadalmi szempontból pozitív ráhatásban az elítélt a büntetés végrehajtása alatt, ha nem kap segítséget szabadulása után a társadalomba beilleszkedéshez.
Egymáshoz szorosan kapcsolódó eljárási szakaszokról van szó, melyek közül bármelyik szerepének az elhanyagolása a többi hatásfokát rontja le. Nagyon időszerű és megalapozott tudományos törekvést tükröz, hogy a büntetőeljárás megindulásától az utógondozás megszűnéséig tartó folyamatot, mint egységes egészet vizsgáljuk, mint olyant, amely a társadalommal összeütközésbe kerülő személyt hivatott oda újra visszavezetni, ott elismertetni, éppen a társadalom védelme érdekében.
Az európai modell a nemzeti sajátosságok figyelembevételével – költségkímélő, de mégis hatékony megoldásokkal – adaptálható.
A megújúlás minden intézményrendszert kell, hogy érintsen, magában kell foglalnia a büntetés-végrehajtási jog további korszerűsítését is. Az egész rendszer megismerése lehet az az alap, amelyből kiindulva kell vizsgálni a működését. Így lehet választ kapni az olyan kérdésre, hogy összességében hatékony-e vagy részleteiben, s hol szükséges a rendszerében javítani.
A büntetés-végrehajtási jognak is teljes összhangban kell lennie a büntető anyagi és eljárásjoggal.
A jövő emberközpontú büntető igazságszolgáltatása szempontjából a szankcionálás feltételei és formái mellett fontos az eljárás és a büntetés-végrehajtás is. Nem szabad eltűrni, hogy következmény nélkül maradjon a normasértés, elmaradjon a végrehajtás, a cselekmény által megbolygatott szabadságkorlátokat és védelmi köröket újból meg kell szilárdítani, mégpedig a hatékonyság érdekében gyorsan és nyilvánosan.
Szempont a társadalom védelme a bűnelkövetőtől, de szempont a végrehajtás során az ő védelme is a társadalom haragjától, a hatóságok egyes megtévedt tagjainak esetleges önkényes eljárásától.
A jogerős elítélés hatásait csak akkor tudjuk helyesen értékelni, ha figyelembe vesszük az állampolgár általános jogi helyzetét és ehhez viszonyítva vizsgáljuk az elítélés tényének az állampolgári jogi helyzetre gyakorolt hatását; az elítélés ténye a jogi helyzetben milyen változást okoz. A büntetőjogi szankció hatékonyságának feltételei közé tartozik az is, hogy a büntetéssel összefüggő negatív mellékhatásokat kizárják, vagy legalábbis a lehető legkisebb mértékre korlátozzák. A bűnüldöző, az igazságügyi és ezen belül a büntetés-szervek tevékenységének minősége, jogszerűsége alapvető feltételeként befolyásolja a szankcionálás eredményességét.
A közrenddel, az emberi értékekkel, a közösségi érdekek és az egyéni jogok gyakori összeütközésével kapcsolatos társadalmi és erkölcsi problémák növekvő aggodalmat váltottak és váltanak ki, a szabadságvesztés szerepének újraértékeléséhez vezettek.
A demokratikus jogállam mindig kellő figyelmet fordít a fogvatartottakkal való bánásmódra hiszen „önkontrolljának” is része vizsgálni azt, hogy milyen – a közhatalom által – a szabadságuktól megfosztott személyek jogi és tényleges helyzete. A jogállam „tisztességének fokmérőjét” jelenti az, ahogy a bármilyen címen szabadságában korlátozott fogvatartottakkal bánnak.
A szabadságtól megfosztás akkor jöhessen szóba, ha nincs más mód az emberek, a sértettek,a társadalom megvédésére, az igazság megállapítását szolgálni hivatott eljárás zavartalanságának, eredményességének biztosítására. Bővült, változatosabb lett a Büntető Novellával az alternatíváinak lehetősége, viszonyt ha ezek nem érvényesülnek, mit sem érnek.

Number of students who can be accepted: 10

Deadline for application: 2017-06-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )