Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
A gyermeki jogok érvényesülése a családban, a gyámhivatali és bírósági eljárásban

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
law
Doctoral School of Law

Thesis supervisor: Balázs Somfai
Location of studies (in Hungarian): Polgári Jogi Tanszék
Abbreviation of location of studies: PJT


Description of the research topic:

Húsz évvel a Gyermek Jogairól szóló New York-i Egyezmény elfogadása után, a részes államok, nemzetközi szervezetek, a gyermek „ügyeiben” érintett szakemberek, civil szervezetek óriási eredményeket értek el, hogy különböző jogterületeken, nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt megalkossák vagy harmonizálják a hazai és nemzetközi jogszabályokat egyaránt azért, hogy a XXI. században Európa közepén a gyermekre már, mint autonóm személyre tekinthessünk, aki ítélőképessége birtokában – megfelelő tájékoztatás mellett – szabadon fejtheti ki véleményét az őt (is) érintő eljárásokban.
Emellett azonban a nemzetközi egyezmények és hazai jogszabályok rendelkezései és a mindennapi gyakorlat között gyakran nincs meg az a harmónia, ami a gyermek legfőbb/legjobb érdeke szempontjából szükséges lenne.
Az Egyezmény 3. cikke az egész dokumentumot átható alapelvet tartalmaz, amit mind jogalkotási, mind eljárásjogi szempontból követelményként fogalmaz meg, ez a gyermek legjobb érdeke (the child’s best interest).
A legjobb vagy a legfőbb érdek, de a jelző nélküli gyermek érdeke kifejezés is jelentheti a gyermeki jogok megfelelő érvényesülését mind a jogalkotásban, mind a bírósági, közigazgatási eljárásban. Az elvárás azonban még nem megvalósulás. A gyermeki jogok elismerésével, egyre erőteljesebb érvényesülésével fogalmazódott meg a pozitív diszkrimináció igénye. A gyermeket megilleti a különös jogvédelem. Jogai érvényesítéséhez szükséges képességek és feltételek hiányoznak. A pozitív diszkrimináció abban a felnőtti kötelezettségben jelenik meg, amely a konkrét jog érvényesülését biztosítja. A klasszikus jogszabályi szerkezet (hipotézis, diszpozíció, szankció) a gyermeki jogok esetében kiegészül egy negyedik elemmel: a felnőtti kötelezettséggel.
A gyermek mindenekfelett álló érdekének tételét, jogági és jogágazati határoktól függetlenül minden eljárásban és döntéshozatalban kötelező alkalmazni.
Az alapelvnek érvényesülnie kell a konkrét ügyek, eljárások teljes tartama alatt. Egyes családjogi, gyermekvédelmi jogviták rendezése során már az eljárás elhúzódása – függetlenül a jogilag megfelelő döntés meghozatalától – önmagában a gyermek érdeket súlyosan sértheti. A gyermek legfőbb - rövid és hosszú távú - érdekének megfelelő döntések meghozatalához a tények feltárása, szakértői vélemények beszerzése, környezettanulmány készítése, szükség esetén a gyermek maghallgatása, korábban eljárt szakemberek véleményének megismerése szükséges.

A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a kiskorú gyermekeket érintő eljárások, konfliktuskezelések, döntéshozások, végrehajtások során eljáró szakemberek komplex szakmai ismereteken alapuló felkészültségén kell javítani, ami - az ENSZ Egyezmény és a Gyermekjogi Bizottság ajánlásai tükrében - kötelezettségünk.

Number of students who can be accepted: 10

Deadline for application: 2017-06-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )