Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Miklós Kocsis
A közjogi dogmatika alkalmazhatósága

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Pécs
law
Doctoral School of Law

Thesis supervisor: Miklós Kocsis
Location of studies (in Hungarian): PTE ÁJK
Abbreviation of location of studies: PTE


Description of the research topic:

A meghirdetett doktori téma a politikaelemzés (policy analysis), vagy másképpen politikaértékelés (policy evaluation) módszertanát követi, vagyis azt a fajta szemléletmódot, amely komplex társadalomtudományi megközelítést alkalmazva, interdiszciplináris módon vizsgálja választott témáját. Korszakunk tudományfejlődési tendenciáit vizsgálva megállapítható, hogy a tudományok művelésében napjainkban az interdiszciplináris szemléletmód alkalmazása nélkül adekvát eredményt nehéz elérni, hiszen a kutatási lehetőségek nem tudományágakra, vagy azok speciális részterületeire (például jogágakra) fókuszálnak, hanem projektszerű, össztársadalmi problémák megoldására irányulnak. Példaként az információs technológiák, a környezetvédelem, az egészségügy és az éghajlatváltozás kérdésköreire utalhatunk, amelyek világosan megmutatják a kizárólag egy diszciplinán alapuló megközelítés determinált sikertelenségét. A tudományok művelésében megfigyelhető specializációs tendenciák, a nagy volumenű, rendszerint interdiszciplináris kutatások csökkentik a lehetőségét annak, hogy a tudomány egyszemélyi művelője adott tudományos probléma valamennyi részaspektusát értő módon szemlélni, az eredményeket meghaladva hasznosítani, saját produktumát pedig közvetíteni tudja.
Erre figyelemmel a meghirdetett doktori téma célja, hogy a kortárs alkotmányjogi dogmatika és a magyar közjogi gyakorlat eredményeinek – jogalkotási produktumok, alkotmánybírósági és rendesbírósági határozatok, ombudsmani jelentések stb. – felhasználásával rávilágítson arra, hogy az alkotmányjog tételesjogi szabályai milyen módon hasznosíthatóak egyrészt más tudományágak, másrészt az egyén szempontjából. Célja, hogy az alkotmányjog-tudomány művelői által kimunkált elvi tételek gyakorlati alkalmazásának kereteit meghatározza akár államszervezeti, akár alapjogi területeket vizsgálva. Előbbiek esetében az állami szervek önszabályozó aktusainak vizsgálata érdemel különös figyelmet, utóbbiak tekintetében pedig a szakirodalomban már felmerült ún. közjogi alanyi jog elmélete. Az alapjogok érvényesíthetőségének dogmatikai megközelítése szerint az egyénnek egyrészt arra van közjogi alanyi joga, hogy a nem megfelelő ágazati jogszabály vélt vagy valós alkotmányellenessége miatt az Alkotmánybírósághoz forduljon, másrészt arra, hogy a jogalkotó alkossa meg a megfelelő jogszabályt, ezzel biztosítva az ágazati alanyi jogot, vagyis a bírósághoz fordulás lehetőségét. A közjogi jogérvényesítés alkotmányi alapját korábban az Alkotmány 70/K. §-a, az Alaptörvény hatályba lépését követően pedig elsősorban az ún. alkotmányjogi panasz intézménye teremti-teremtette meg; a doktori program keretei között lehetőség nyílik arra, hogy e téma mélyebb megalapozásra és kidolgozásra kerülhessen.

Number of students who can be accepted: 10

Deadline for application: 2017-06-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )