Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Repa Imre
Invazív (angiográfia) és non-invazív (CT, MR, PET/CT, PET/MR) szívvizsgálatok

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Kaposvári Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési tudományok Doktori Iskola

témavezető: Repa Imre
helyszín (magyar oldal): Kaposvári Egyetem Diagnosztikai és Onkoradiológiai Intézet
helyszín rövidítés: KEDOI


A kutatási téma leírása:

Az érrendszer ábrázolására napjainkban az invazív katéteres angiográfiás módszerek mellett, a technikai fejlődés eredményeképpen a diagnosztikus célú vizsgálatok mind nagyobb részében a non-invazív CT és MR szív és angiográfiás vizsgálatok elvégzésére kerülhet sor. A CT- és MR-technológia olyan fejlettségi szintet ért el napjainkra, hogy a szív- és érrendszer vizsgálata rutin lehetőséggé vált – mind a humán, mind az állattudományi kutatások területén. A kardiovaszkuláris képalkotást több tényező is nehezíti, így például a megfelelő ideig tartó mozdulatlanság, a szív és nagyerek pulzációjából származó zavaró hatások kiküszöbölése. Ezek miatt a kardiovaszkuláris diagnosztikában a lehető leggyorsabb képalkotási technikák használata indokolt.
Az érrendszer CT-vel történő ábrázolása a spirál- vagy helicalis CT technika bevezetése óta vált lehetővé: a spirál-CT volumetrikus adatgyűjtésre képes. Az ezredforduló után bevezették a multidetektoros dual source energiájú spirál-CT technikát, ami még gyorsabb adatgyűjtést tett lehetővé, valamint rutinszerűen vékony szeletvastagság használatára adott módot nagyobb régiók teljes vizsgálatára is. A spirál CT-angiográfia (CTA) vizsgálat előnye a módszer gyorsasága. A korszerű CT készülékek alkalmasak a szív és a coronariák vizsgálatára, a morfológia mellett a szív működése is vizsgálható, emiatt a kardiológiai képalkotás jelentős átalakulásának vagyunk tanúi. Az érrendszer MR-rel történő ábrázolása kontrasztanyag alkalmazásával és anélkül is lehetséges. A natív MR-angiográfiát (MRA) az teszi lehetővé, hogy az MR képalkotás során az áramló vér sajátságai eltérnek a stacioner szövetekéitől, így megfelelő paraméter beállításokkal képesek vagyunk olyan mérést végezni, amely csak a gyors áramlású érképleteket ábrázolja. Az MR képalkotás lehetőséget nyújt egyidejű magas specificitású szöveti, kardiovaszkuláris anatómiai és funkcionális-hemodinamikai információ nyerésére.
A pozitron emissziós tomográfia (PET) sajátossága, hogy nem az anatómiai viszonyokat, hanem a szervek, szövetek különböző funkcionális jellemzőjét jeleníti meg egy adott pillanatban. A PET kombinálása CT vagy MR képalkotással azért nagy jelentőségű, mert a szervezet funkcionális működésének feltárásával együtt a morfológiai, szerkezeti információk is láthatóvá válnak. Mivel a kétfajta képalkotás egy időben történik, a páciens nem vált pozíciót a két vizsgálat között, ezáltal a kétfajta információt precízebben lehet rögzíteni.
A szívizom-életképesség kimutatására az FDG-PET rendelkezik a legnagyobb diagnosztikai pontossággal. A PET/CT és PET/MR vizsgálatok a kardiológiai kivizsgálás új horizontját nyitják meg, mivel egy időben válik ábrázolhatóvá a szívkoszorúerek anatómiája, a myocardium regionális perfúziója és így a szívizom életképessége.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-06-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )