Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bóna Krisztián
Intelligens gyártáskiszolgáló logisztikai rendszerek tervezési eljárásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
közlekedés- és járműtudományok
Kandó Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Bóna Krisztián
helyszín (magyar oldal): Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem KJK
helyszín rövidítés: KJK


A kutatási téma leírása:

Napjaink korszerű gyártórendszereiben rendkívül komplex anyag és információáramlási folyamatokat kell megvalósítani, amelyek stratégiai-taktikai szintű tervezése, valamint operatív irányítása egyaránt komplex döntési problémákat rejt magában. Az erőforrásokkal való hatékony gazdálkodás, azok költség és megbízhatóság alapon értelmezett optimális kihasználása, az „energiaminimum” elvén történő működés alapkövetelmény a termelési folyamatok, illetve az azt kiszolgáló mikrologisztikai folyamatok kapcsán. Az állandóan változó környezet folytonos adaptivitási kényszert jelent, amely egy dinamikusan változó, mindig az aktuális feladatokhoz igazodó gyártáskiszolgáló logisztikai rendszert feltételez, amely a fenti elveknek megfelelően képes az üzemek logisztikai igényeit kiszolgálni és a termelési rendszerek mindenkori sajátosságaihoz rugalmasan igazodni.

a) Előzmények:

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a folyamatoptimalizálási, illetve HW oldalról a közelmúltban megjelent intelligens logisztikai megoldások gyártáskiszolgáló logisztikai rendszerekbe való integrációja (pl. a számítási intelligenciához köthető mesterséges intelligencia megoldások, RFID technológia stb.) megoldást nyújthat a fenti problémákból eredő hatások csillapítására illetve megszűntetésére. A korábbi években továbbá részt vettünk egy olyan alkalmazott kutatásban, amelyben egy olyan termeléslogisztikai informatikai keretrendszer alapjainak definiálásában működtünk közre, amely a jövőben alkalmas lehet a fentebbi elvek mentén építkező megoldások integrálására.

b) A kutatás célja:

Mintarendszer kidolgozása egy intelligens technológiákat magába integráló gyártáskiszolgáló logisztikai rendszerre.

c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:

A jelenlegi helyzet feltárása, elemzése, hazai és nemzetközi irodalomkutatás (0,5 év).
A termeléskiszolgálásban jelenleg alkalmazott tipikus logisztikai rendszertechnikai és irányítási megoldások rendszerezése (0,5 év).
A fentebb ismertetett lehetséges (alkalmazható) intelligens eszköztár felderítése, a rendelkezésre álló technológiák rendszerzése (0,5 év).
Intelligens eszköztár integrálása a gyártáskiszolgáló logisztikai rendszerekbe (0,5 év).
Mintarendszer kialakítása, szimulációs és fizikai modell készítése, illetve tesztelése (0,5 év).
Eredmények publikálása, az értekezés megírása. (0,5 év)

d) A szükséges berendezések:

A szükséges berendezések, HW és SW elemek egy része a Tanszéken, további elemek pedig a Tanszékkel együttműködő partnereinknél rendelkezésre állnak, illetve beszerzésükre pályázati úton a jövőben remélhetőleg lehetőség fog nyílni.

e) Várható tudományos eredmények:

Az intelligens megoldások integrációja gyártáskiszolgáló rendszerekbe, mintarendszer kifejlesztése, annak tesztelhető fizikai és szimulációs modellje.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
algoritmus fejlesztési és kódolási kompetenciák, termelésirányítási
rendszerek professzionális ismerete

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-10-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )