Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Huszthy Péter
Koronaéterek előállítása és molekuláris felismerésük tanulmányozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
kémiai tudományok
Oláh György Doktori Iskola (Kémia és Vegyészmérnöki tudományok)

témavezető: Huszthy Péter
helyszín (magyar oldal): BME Szerves Kémia és Technológia Tanszék
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

A molekuláris felismerés, vagyis amikor két vagy több molekula az azokat körülvevő molekulahalmazból egymást kiválasztja és rendezett szerkezetté áll össze, általános és létfontosságú jelenség a természetben. E jelenség működésére példa a DNS kettős csavar kialakulása, az antitest-antigén kölcsönhatás, a szubsztrát specifikus kapcsolódása az enzim aktív centrumához, a természetes ionoforok szelektív fémion-megkötőképessége- és transzportja a biomembránokon keresztül, vagy az egyféle konfigurációjú aminosavak és cukrok metabolizmusa. A molekuláris felismerés azonban - mint ezt az utóbbi évtizedek kutatási eredményei egyértelműen bizonyították – viszonylag egyszerű szintetikus receptorokkal is kiváltható, mely utóbbiak közül kiemelkedő fontosságúak a koronaéterek.
A koronaéter típusú szintetikus receptorok a Nobel-díjas Pedersen munkásságát követően széleskörű kutatások tárgyát képezik nemcsak szintézisük, de számos technológiai és analitikai felhasználásuk terén is. Ezek között nagy jelentőséggel bírnak a heterociklus (piridin, piridon, akridin, akridon, fentiazin, stb.) egységet tartalmazó koronaéterek.
A doktori munka célja egyrészt olyan heterociklus egységet tartalmazó enantiomertiszta királis koronaéterek előállítása és vizsgálata, amelyek komplexképzésükben várhatóan nagy enantioszelektivitást mutatnak királis protonált primer aminok (pl. aminosavak és származékaik) enantiomerjeivel szemben, másrészt olyan akirális analogonok szintézisét és tanulmányozását célozza meg, amelyek biológiai szempontból fontos fémionokkal szemben mutatnak nagy szelektivitást. A nagy szelektivitást mutató új makrociklusokat ezután felhasználhatjuk optikai és elektrokémiai szenzorok hatóanyagaiként, vagy enantiomerek, illetve kationok szelektív elválasztására (pl. extrakcióval vagy folyadékmembránon keresztül történő szelektív transzport segítségével).

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-05-26


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )