Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lanszki József
Az aranysakál táplálkozási kapcsolatainak és predációs hatásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Kaposvári Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési tudományok Doktori Iskola

témavezető: Lanszki József
helyszín (magyar oldal): Kaposvári Egyetem, Agrár-és Környezettudományi Kar, Természetvédelmi és Környezetgazdálkodási Tanszék
helyszín rövidítés: AKKTT


A kutatási téma leírása:

A Magyarországra az utóbbi két évtizedben visszatelepült és gyorsan növekvő állományú aranysakál (Canis aureus) konfliktusos fajnak számít. Predációs hatását elsősorban egyes nagyvadgazdálkodók jelzik, de emellett helyileg hatást gyakorolhat a legeltetésre alapozott állattartásra is. A felmerülő, gazdálkodást érintő kérdések, pl. mi lehet a sakál predációs hatása, hogyan alakul a vadgazdálkodási, természetvédelmi és állattartási szempontból fontos állatfajok sakál általi preferenciája, hogyan befolyásolhatjuk a sakál állománynagyságát, mielőbbi megválaszolásra, a problémák megoldásra várnak a fennálló konfliktus csökkentése érdekében.
A kutatási téma egyrészt különböző adottságú, nagyvadgazdálkodás alatt álló területek (Balatoni Nagyberek, Lábod, Kis-Balaton) ragadozóállományának vizsgálatát foglalja magában. Központi faj az aranysakál, de emellett a kutatás az apróvad-gazdálkodási és természetvédelmi szempontból is fontos vörös róka (a sakál legfőbb versenytársa), valamint főbb táplálék fajaik között fennálló táplálkozási kapcsolatok feltárására irányul. A célterületeken legelőre alapozott állattartás is folyik, ezért a kutatási téma a legelőn tartott háziállat állományt érintő kérdések megválaszolására is irányul. A vadgazdálkodási programrészben sakál állománysűrűség becslést (bioakusztikus sűrűségbecslés, kotoréktérképezés), forrásfelméréseket (kisemlős állomány felmérés, vadzsiger és tetem mennyiség becslés), fészekalj predációs tesztet és terepen gyűjtött mintákból táplálék-összetétel vizsgálatokat kell végezni. Ide kapcsolódik a nagyvadállomány kondícióvizsgálata, amit bioindikátorként kezelünk az élőhely minőségére vonatkozóan. Az állattartást érintő programrészben regionális léptékben kérdőíves felmérést, majd ez alapján célzott terepi ellenőrzést és a konfliktusos helyszíneken felméréseket, továbbá kármérséklési megoldások hatékonyságának tesztelését kell végezni. A program során az elméleti kérdések megválaszolásán túl gazdálkodók számára használható javaslatokat kell készíteni.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-06-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )