Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horányi András
A városi éghajlatváltozás becslése a SURFEX/TEB dinamikus felszíni modell segítségével

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Horányi András
helyszín (magyar oldal): Országos Meteorológiai Szolgálat, Éghajlati Osztály, Klímamodellező Csoport
helyszín rövidítés: OMSZ


A kutatási téma leírása:

"Minden kétséget kizáróan az éghajlatváltozás korunk egy legégetőbb környezeti problémája, amelynek tudományos alaposságú vizsgálata elengedhetetlen. Különösen fontos az éghajlatváltozás hatásainak vizsgálata és ezen belül is a városi éghajlatváltozás becslése, hiszen jelenleg az emberiség több, mint a fele városokban él.

A városok lokálisan jelentős klímamódosító hatással bírnak, mely a XXI. században várható éghajlatváltozás bizonyos aspektusait felerősítheti, s ennek következtében a városok klímaváltozásnak való kitettsége, sérülékenysége akár jelentős is lehet. A globális és regionális éghajlatváltozás számszerű becslésére a legmegfelelőbb eszközök az éghajlati modellek, amelyek fizikai törvényszerűségek matematikai modellezésével adnak támpontot az éghajlat jövőbeli alakulásáról. A regionális klímamodellek horizontális rácsfelbontása ma általában 10 km-nél még nem finomabb, azaz az olyan kis skálájú folyamatokat, mint a városi felszín-légkör kölcsönhatásokat, egyáltalán nem, vagy csak nagyfokú közelítésekkel írják le. Ezért ezen kisebb skálájú folyamatok jellemzésére olyan dinamikus modellek szükségesek, melyek részletesen leírják a különböző felszíntípusok felett kialakuló meteorológiai folyamatokat. A SURFEX egy ilyen felszíni modell, mely a felszín és légkör közötti kölcsönhatásokat 4 fő felszíntípusra (tenger, tó, természetes földfelszín, város) vonatkozóan írja le. A SURFEX a városi felszínre az ún. TEB (Town Energy Balance) energiaegyensúly sémát alkalmazza.

A doktori munka első lépésében el kell sajátítani a SURFEX/TEB modell szakmai részleteit, alaposan tanulmányozva és megértve az abban leírt folyamatokat. A következő lépés a SURFEX/TEB modell beállításainak tesztelése, illetve különböző paramétereire való érzékenységének vizsgálata. A modell teljes validációját hosszabb időszakokra vonatkozó vizsgálatok segítségével valósítjuk meg. A doktori kutatás végső célja városokra vonatkozó éghajlati projekciók végrehajtása, amelyhez külső kényszert regionális éghajlati modellek eredményei szolgáltatnak. A kutatás eredményeképpen megalapozott adatokkal fogunk rendelkezni a városi éghajlatváltozás részleteit tekintve, elősegítve ezzel a megfelelő alkalmazkodási stratégiák kidolgozását."

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
"meteorológus diploma (MSc)
FORTRAN és shell szkript programozási ismeretek"

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-05-29


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )