Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kémiai kezelések hatása különböző eredetű natív cellulózok finomszerkezetére

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola

témavezető: Vig András
helyszín (magyar oldal): BME Szerves Kémia és Technológia Tanszék
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

A különböző eredetű cellulózok cellobióz egységekből épülnek fel. Eltérések az átlag molekulatömegben a kísérőanyagok összetételében és mennyiségi arányaiban és végül, de nem utolsó sorban a szupermolekuláris (szubmikroszkópos) szerkezetükben van.
A szupermolekuláris szerkezet a kolloid méretektől a molekuláris nanométeres tartományig jól tanulmányozható különféle mikroszkópos technikákkal.
Az elemanalizátoros scanning elektron mikroszkóp alkalmas a kolloid méret tartomány szerkezetének felderítésére, valamint alkalmas a makrofibrillák felszínén lévő molekulák összetevőinek azonosítására.
Az atomerő mikroszkóp a makro és mikro fibrillák felületi homogenitásának tanulmányozását teszi lehetővé. A műszerrel összekapcsolt mikro-termoanalizátor biztosítja a fibrillák, illetve láncmolekulák közötti a nanotartományban eltérő kötőerők tanulmányozását is.
A papírgyártásra felhasznált fenyőrostokat mind környezetvédelmi, mind gazdasági okok miatt új nyersanyagokkal célszerű helyettesíteni. Ezen nyersanyagok ilyen irányú felhasználásának alapvető feltétele: cellulóz tartalmuk finomszerkezetének minél alaposabb felderítése. A helyettesítésre legalkalmasabb növénycsoport az évente megújuló, évelő fűfajtákhoz tartozik. Ilyen megújuló nyersanyagforrással (ipari fű) hazánkban energia termelési céllal folynak termesztési és felhasználási kísérletek. Az ipari fű cellulózforrásként is felhasználható.
A kutatás célja a Szarvasi-1 Ipari-fűből nyert cellulózrost fiziko-mechanikai tulajdonságainak felderítése, és különböző kémiai kezelések hatásának megállapítása, összehasonlítva a papírgyártásra alkalmas cellulózok tulajdonságaival. A doktoráns olyan téma újabb alkalmazásaiban vesz részt amelynek eddigi eredményeit 2006-ban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Környezetvédelem kategóriában Különdíjjal jutalmazta

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-16


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )