Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lovas László
Végeselemes optimálási lehetőségek, illetve az optimálás eredményeinek elemzése és hatásainak vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
közlekedéstudományok
Kandó Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Lovas László
helyszín (magyar oldal): Járműelemek és Jármű- szerkezetanalízis Tanszék
helyszín rövidítés: KJK


A kutatási téma leírása:

a) Előzmények: A számítógépes 3D CAD modellezés napjainkra a mérnöki tervezés alapvető eszköze lett. A 3D modellek felhasználása mára jelentősen túlmutat az egyszerű CAD modellezésen, ezt használjuk fel a műszaki dokumentáció készítéséhez, a későbbi beépítési környezet és a terhelések ismeretében pedig a teherbírását is meghatározhatjuk. Ugyanezen modell szolgál alapjául a gyártás szimulációnak is. A numerikus szilárdsági vizsgálatok eredménye alapján módosítható az alkatrész mérete, alakja, topológiája, sőt ma már a digitális anyagoknak köszönhetően az anyagtulajdonságai is úgy, hogy az igénybevételnek megfeleljen és az anyagfelhasználás és ezáltal a tömeg csökkenjen. Ezen iteratív lépéseket megfelelő paraméterezéssel tudjuk automatizálni. Ez ad optimális eredményt. Az eredmény viszont többnyire csak egy célt valósít meg, nem találhatók adatok, elemzések arra való tekintettel, milyen hatással van egy optimálási eljárás az alkatrésznek más tulajdonságaira (élettartam, gyárthatóság, költség, stb.)
b) A kutatás célja:
Az optimálási eljárások rendszerezésével meghatározni, hogy adott alkatrész csoportok esetében milyen optimálási eljárás adja a legmegbízhatóbb eredményt, milyen esetekben érdemes egyáltalán optimálást végezni. További fontos cél, az optimálás során bekövetkező módosításoknak az élettartamra, gyárthatóságra, gyártási költségekre gyakorolt hatásának meghatározása.
Ezen eredmények figyelembevételével egy komplex stratégia kidolgozása, mely segítségével előre lehet becsülni az optimálási eredmények várható hasznosságát.
c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
1. Irodalomkutatás, előtanulmányok végzése, a megfelelő szoftverek (optimáló, kifáradás-analízis, gyártás-szimulációs) kiválasztása, megismerése, használatának magas szintű elméleti és gyakorlati elsajátítása A kapott eredmények elemzése. (12 hónap)
2. A kapott eredmények összehasonlító elemzése, a különböző megközelítések vizsgálata. Komplex stratégia meghatározása, az optimálási feltételek és paraméterek finomítása. (12 hónap)
3. A modell alkalmazása a kívánt célok elérésére. Az eredmények validálása. (12 hónap)

d) A szükséges berendezések:
A szükséges szimulációs szoftverek döntő részben rendelkezésre állnak, a továbbiak a tanszéki kapcsolatok segítségével beszerezhetők.

e) Várható tudományos eredmények:
évente minimum két cikk referált folyóiratban
három nemzetközi konferencia kiadványában megjelenő közlemény
oktatási segédanyagok

f) Irodalom:

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): német
további elvárások: 
Jó végeselemes alaptudás.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-05-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )