Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A testmozgás jelentősége a stresszválasz neurobiológiai szerveződésében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
sporttudományok
Sporttudományok Doktori Iskola

témavezető: Felszeghy Klára
helyszín (magyar oldal): Testnevelési Egyetem
helyszín rövidítés: TF


A kutatási téma leírása:

A stressz az egész élet során jelentős környezeti tényező, és számos normális és kóros életfolyamatot befolyásol. Pozitív es negatív hatásai egyaránt megfigyelhetők. A testmozgás, megfelelő határok között, pozitíivan hat a szervezet anyagcseréjére és feltételezzük, hogy előnyös a stressz káros hatásainak kompenzálásában.

1. Korábbi vizsgálataink során tisztáztuk, hogy a stressz és a stressz hormonok miképpen hatnak az agy es az endokrin rendszer fejlődésére, valamint a felnőttkori adaptációs magatartásra.

2. Vizsgálni kívánjuk a stressz hatását a terhesség alatt patkányokban. A glukokrotikoidok a zsírsejtek anyagcseréjét úgy befolyásolják a terhesség alatt, hogy felnőttkorban obezitás alakulhat ki. Továbbá a magzati stressz fokozza a hypophysis-mellékvesekéreg működést felnőttkorban. Rendszeres tréning a terhesség alatt valószinüleg kivédi a stressz ezen nemkívánatos káros hatásait.

3. A vizsgálatok központjában tehát a magzati es a perinatális időszak áll. Nemcsak az anyapatkány neuroendokrin és idegrendszeri állapota befolyásolható testmozgással, hanem valószinűleg az újszülötteké is. Érdemes tehát tanulmányozni, hogy az utódok tréningje a fejlődés alatt miképpen hat az agy fejlődésére, pl. a trofikus faktorok (BDNP, NGF) mennyiségére, az agy ellenállóképességére különböző károsító hatásokkal szemben (pl NMDA neurotoxicitás, alkoholos neurotoxicitás hatása a kolinerg neuronokra).

4. Mind a diétás tényezők, mind a rendszeres tréning hatással lehet a felnőttkori stresszválasz szerveződésére különböző stressz-szituációk folyamán. Ezen tényezők jótékony hatását kivánjuk vizsgálni a krónikus stressz terhelés következtében kialakult endokrin regulációban és az adaptációs magatartásban történő negatív következményekre.

5. A stressznek, mint környezeti tényezőnek, valamint a stressz hormonoknak jelentős szerepe van a drogfüggés kialakulásában és a megvonás alatti visszaesés kockázatában. A rendszeres testmozgás kompenzáló hatása figyelemmel kísérhető ezekben a folyamatokban mind magatartásbeli (megerősitő hatás, anxietás) mind neurokémiai módszerekkel (glukorkotikoid hormonok és receptorok, központi idegrendszeri peptidek, neurotenzin, CRF mennyiségi változása).

6. A felsorolt célkitűzések sokoldalú hormonális, immunkémiai és magatartás vizsgálatokat feltételeznek. A perinatális életkor tanulmányozása speciális technikák alkalmazását és továbbfejlesztését igényli a módszertani megoldások területén. Mind a műtéti eljárások mind az immunkémiai módszerek átültetése újszülötteken történő alkalmazásra, valamint újszülöttek vizsgálatára alkalmas magatartási tesztek kidolgozása fontos módszertani feladatként jelentkezik.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2014-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )