Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szécsi László
Stíluskövető képalkotás képtérbeli végeselemekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Szécsi László
helyszín (magyar oldal): Irányítástechnika és Informatika Tanszék
helyszín rövidítés: IIT


A kutatási téma leírása:

• A kutatás célja olyan képalkotási eljárások vizsgálata, melyek a klasszikus képpontonkénti optikai szimuláció helyett más atomi alkotóelemekből konstruálják a képet. A klasszikus megközelítés, akárcsak a képfeldolgozásban, a képet kétváltozós, folytonos függvényként definiálja. A számítógépes reprezentációhoz ezt szabályos rácson felvett nulladrendű képelemekre, vagyis pixelekre bontják. A feladatot így egy-egy képelem színének meghatározásaként fogalmazzák meg. Az egyes képelemek színe egymástól függetlenül számolható, ami különösen valósághű képek alkotásakor általában előnyös, hiszen semmiféle képtérbeli korlátozást nem kell tennünk.

A nem-fotorealisztikus, képalapú, illetve részecske-alapú technikák ezzel szemben új szabályokat, korlátozásokat vezetnek be: a képpontok színei egymástól függetlenül nem választhatók meg. A szabályok matematikai szempontból képtérbeli végeselemeket definiálnak. Ezeket az elemeket kell a képen úgy elhelyezni, hogy az emberi szemlélő számára a virtuális modellt láthatóvá, felfoghatóvá tegye, egyes tulajdonságait kiemelje. Számos, létező módszer vonható be a végeselemes megközelítés alá. Így ezek a korábban nem rokonított képalkotási eljárások közös elméleti keretet kaphatnak, illetve az egy területen bevett megoldások más technikákra átvihetők lehetnek. Ilyenek a képalapú képalkotási eljárások, a részecske-alapú megjelenítés, és legfőképpen a nem-fotorealisztikus, festményszerű, stíluskövető módszerek.

A doktori kutatómunka célja új, a képtérbeli végeselemes megközelítésen alapuló képalkotási és animációs eljárások létrehozása. A felvételt nyert pályázónak kutatómunkája során érintenie kell a következő központi problémákat:
- Összetett stíluskövető, illetve nem-fotorealisztikus módszerek párhuzamosítása, masszívan párhuzamos architektúrákra adaptálása.
- Újszerű végeselem-választáson alapuló új képalkotási módszerek vizsgálata.
- Valós idejű módszerek kép- és objektumtérbeli animációs koherenciájának vizsgálata, a koherenciát biztosító módszerek kidolgozása.
- A kompozitálási, elsősorban láthatósági problémák megoldási lehetőségeinek vizsgálata.
- Az optikai szimulációval való kombináció lehetőségeinek vizsgálata.
- Procedurális, a művészi alkotási folyamatot modellező, illetve a kép statisztikai jellemzőin alapuló (pl. önhasonlóság) modellezési megközelítések megalkotása.
- Összetett geometriai modellek, természeti jelenségek stíluskövető megjelenítése.
A képzés során a jelölt bekapcsolódik a Tanszék oktatómunkájába a számítógépes grafika területén.

előírt nyelvtudás: Angol
további elvárások: 
C++ programozási gyakorlat, és angol nyelvismeret szükséges. A számítógépes grafika, nem-fotorealiszitkus képszintézis, párhuzamos architektúrákra történő algoritmus-tervezés területeken szerzett tapasztalat előnyt jelent.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )