Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Varga Gábor
Egyszerű nukleotid polimorfizmusok fogágybetegségek és fogcsírahiányok kialakulásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris orvostudományok Doktori Iskola

témavezető: Varga Gábor
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem Orálbiológiai Tanszék
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Napjainkra egyre több megfigyelés támasztja alá, hogy a genetikai tényezőknek kiemelkedő szerepe van a parodontitis és hypodontia kialakulásában. Vizsgálataink stratégiai célja, hogy megismerjük a magyar lakosságot érintő két gyakori betegség genetikai hátterét és feltérképezzük a kialakulásukban szerepet játszó génpolimorfizmusokat. Vizsgálatsorozatunk első lépéseként laboratóriumunkban több polimorfizmus kimutatására alkalmas módszert kívántunk beállítani a polimeráz láncreakció és restrikciós fragmens hossz polimorfizmus analízis kombinált alkalmazásával. Laboratóriumunkban már sikeresen optimalizáltuk a parodontitis kialakulásával feltehetően összefüggésbe hozható nyolc különböző egyszerű nukleotid polimorfizmus (IL-1α, IL-1 β, IL-6 -174, IL-10, TLR-4, TLR-4, TNF α), valamint a hypodontia előfordulásához feltételezhetően kapcsolható két további polimorfizmus (PAX9, MSX6) kimutatási eljárásait. A domináns allél mellett kis esetszám mellett is minden esetben találtunk ritka allélt is. Vizsgálati eredményeink igazolják további ezirányú kutatásaink létjogosultságát, a génpolimorfizmusok nagy esetszámmal elvégzendő további tanulmányozását egészséges és beteg csoportok összehasonlításával. Az eredmények új diagnosztikus stratégiák kidolgozásához vezethetnek, s elősegíthetik a betegségekre való hajlam korai felismerését és a betegségek progressziójának primer kontrollját, és előrevetíthetik a rendellenességek jövőbeni gyógyítását a génterápia eszközrendszerével.

Vizsgálataink első fázisában már ismert, a foghiányok kialakulásában feltételezhetően szerepet játszó Msx1, Pax9 és Axin2 gének egyedi polimorfizmusainak célzott feltérképezését tűzzük ki célul a magyar populációban. Ehhez hasonlóan reprezentatív, a fogágybetegség fő típusait jól kifejező, nagy elemszámú vizsgálati mintában a parodontális állapotot mérjük fel. Ezt követően célzott génpolimorfizmus vizsgálatok a parodontitis kialakulásában feltételezhetően központi szerepet játszó citokin gének, az IL-1α, IL-1 β, IL-6, IL-10, TNF-α és a TLR-4 egyszerű nukleotid polimorfizmusainak feltérképezésére.

Vizsgálataink második, populáció genetikai/genomikai fázisában a fogfejlődésben valószínűsíthetően szerepet játszó gének, illetve a fog és fogkörnyéki szövet struktúrfehérjéit kódoló és a fogak organogenezisében kulcsszerepet játszó mintegy 200 gén polimorfizmusait vizsgáljuk nagyteljesítményű génpolimorfizmus analizáló berendezés segítségével. A parodontitis kialakulásában feltételezhetően szerepet játszó mintegy 100 gén egyszerű nukleotid polimorfizmusainak populációgenetikai-genomikai vizsgálata során is hasonló eszközrendszert kívánunk alkalmazni.

A komplex genotipizálás egyre nagyobb szerepet játszik a genomiális térképezések, a betegségek kutatása, a farmakogenomika és az új gyógyszerek felfedezése területén. Vizsgálataink eredményeként a hazai populációra nézve átfogó képet kaphatunk a fogak csírahiányát befolyásoló gének egyedi nukleotid polimorfizmusairól. Ezen felül új géneket azonosíthatunk, amelyeket korábban nem hoztak összefüggésbe a foghiányok kialakulásával, illetve a fogágybetegség manifesztációjával. Várakozásaink szerint mindezek hozzájárulhatnak a fogak számát, formáját és pozícióját meghatározó mechanizmusok megismeréséhez a fogfejlődés során, illetve a parodontális gyulladás genomikai hátterének felderítéséhez.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2015-01-31

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )