Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Borbély Katalin
Multimodális képalkotás fejlődése és lehetőségei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Borbély Katalin
helyszín (magyar oldal): TTK Biológiai Intézet
helyszín rövidítés: Biol.


A kutatási téma leírása:

A képalkotó diagnosztikában többféle technikát alkalmaznak. Az ultrahang, röntgen, CT, MR, SPECT, PET módszerekkel nyert átütő felfedezések, kutatási eredmények igen hamar alkalmazásra kerültek. A tudomány jelenlegi állása szerint nem valószínű, hogy olyan, eddig nem ismert technológia jelenne meg a közeljövőben, ami alapvetően átformálná a képalkotási gyakorlatot. A komputer-technika, biológia, fizika, kémia, stb. gyors fejlődése révén a fő fejlődési irányok valószínűleg a különféle képalkotó modalitások fúziójában, új biomarkerek, különféle trészerek, stb. használatában van, ami a különböző technikák előnyeit egyesítve, hatékonyabb képalkotó módszereket állíthat a kutatás, oktatás és gyógyítás rendelkezésére. Minden ma használatos képalkotó eljárásnak megvannak a jól bevált alkalmazási területei, erősségei és korlátai. A képfúziós technikák a képalkotó módszerek korlátait jelentősen kompenzálhatják. Például, ennek a fejlődésnek kiemelkedő eredménye a ma már széles körben alkalmazott PET/CT és SPECT/CT, vagy akár a már hazánkban is telepítésre került PET/MR. A közeljövőben várható multi-parametrikus mérések, multitrészer technikák, a vegyes technológiai kombinációk megjelenése, egyre szélesebb körű alkalmazási lehetőségeket nyújt. A képalkotás fejlesztése révén a kutatásban, az iparban és az orvosi felhasználásban egyaránt hangsúlyozott a szerepe mindazon területek fejlesztésének, ahol a különböző eljárások előnyeit tudják érvényesíteni. Így, a folyamatos technikai fejlődés mellett fontos kutatási terület a biológiai alkalmazások lehetőségeinek kiaknázása, a diagnosztikai és képvezérelt beavatkozások fejlesztése, új kontrasztanyagok, biomarkerek, trészerek fejlesztése, valamint azok alkalmazási lehetőségeinek tesztelése, stb.
A program tudományos- és oktatási tevékenysége olyan kutatási területekkel is foglalkozik, amely a határterületi szakmákkal foglalkozó speciális utánpótlást is segítheti.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
elhivatott, érdeklődő, igényes

felvehető hallgatók száma: 6

Jelentkezési határidő: 2014-11-27

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )